Pierwszy rejs badawczy statku R/V Oceanograf po remoncie klasowym

Pierwszy rejs po próbach morskich odbył statek badawczy UG R/V Oceanograf.  Podczas niego, naukowcy przeprowadzili badania biologiczne i hydrologiczne. Realizowane są kolejne rejsy z wykorzystaniem najnowocześniejszej jednostki naukowo-badawczej na Bałtyku.

Statek badawczy UG R/V Oceanograf przeszedł miesięczny remont klasowy, przeprowadzony po pierwszych pięciu latach eksploatacji. – Poszczególne elementy zostały sprawdzone przez odpowiednie służby. Na statku nie było większych usterek – informuje Filip Dąbrowski z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Infrastruktury Morskiej. - Uwagi wymagało kilka elementów jak np. część posadzek w najbardziej uczęszczanych miejscach. Odświeżono i „przebanderowano” zewnętrzne poszycie statku wraz ze zmianą loga - dodaje. Tym samym statek został dopuszczony do dalszej eksploatacji na kolejne pięć lat. Remont wykonała firma NET MARINE – Marine Power Service Sp. z o.o., a odbył się na terenie stoczni MW w Gdyni.

Pierwszy rejs badawczy

Na początku października przeprowadzono pierwszy rejs, po dokowaniu jednostki. Pracownicy i studenci Instytutu Oceanografii UG przeprowadzili podczas niego pierwsze badania w dziewięciu punktach Zatoki Puckiej. - Przeprowadzono sprawdzenie stanu siedlisk ryb przydennych w rejonie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo – informuje dr hab. Mariusz Sapota, prof. UG, dyrektor Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii UG.  - Zbadano min. pokrycie dna przez makrofity, pobierając próbki roślin oraz podstawowe parametry hydrologiczne wody: temperaturę, zasolenie oraz natlenienie. W pracach wykorzystano pojazd podwodny oraz dokonano także połowu ryb w tym rejonie – wyjaśnia dr hab. Mariusz Sapota, prof. UG.

Jak informują uczestnicy w każdym punkcie wykonano, sondą CTD, profile od powierzchni do dna określające temperaturę, zasolenie i natlenienie wody. Kolejnym etapem prac były połowy ryb we wszystkich wyznaczonych punktach. Na ośmiu z nich wystawiono wielopanelowych zestawy sieci skrzelowych, a na najgłębszym punkcie (14B) wykonano zaciąg włokiem dennym. Następnego dnia przystąpiono do szczegółowej analizy ichtiologicznej połowów. Najnowocześniejszy i najwszechstronniejszy statek naukowo-badawczy w rejonie Morza Bałtyckiego, kontynuuje badania oceanograficzne w różnych rejonach Bałtyku.

Skład ekipy naukowej:

praca pojazdem podwodnym: dr Jakub Idczak, mgr Patryk Pezacki,

podwodny zbiór makrofitów: mgr Piotr Jakub Cybula, mgr Maciej Stanisław Nocny,

połowy i analizy ryb: dr Anna Ewa Dziubińska, mgr Agata Turowicz-Cybula, mgr Maciej Jakub Kramkowski, mgr Marta Ewa Kucharska, mgr Kaja Patrycja Czajkowska, Przemysław Dariusz Kopania, Adam Marek Makatun, dr hab. Mariusz Remigiusz Sapota (kierownik rejsu).

Foto ze stoczni: Maciej Wróblewski @maciekthecreator
Foto z rejsu: Anna Dziubińska