Pożegnanie - Maciej Kosycarz

26 marca 2020 r. zmarł Maciej Kosycarz, wieloletni współpracownik Uniwersytetu Gdańskiego i absolwent naszej uczelni. Znakomity i ceniony fotoreporter, autor kilkunastu tysięcy zdjęć publikowanych w Polsce i za granicą oraz ponad dwudziestu albumów fotograficznych, a także wystaw, m.in. „Zwykłe Miasto – Gdańsk w obiektywie ojca i syna”. Potrafił łączyć niezwykłą pasję z pracowitością. Prowadził jedną z największych i najbardziej znanych w Polsce agencji fotograficznych Kosycarz Foto Press/KFP, która ma w swoich zbiorach kilkaset tysięcy zdjęć. Jako fotoreporter kontynuował dzieło ojca –  Zbigniewa Kosycarza. Był współorganizatorem Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza oraz laureatem wielu nagród: Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 przyznanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Wojewody Pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura za rok 2014. Zawsze podkreślał, że za największe wyróżnienie uważa tytuł „Gdańszczanina Roku 2009”, który przyznali mu mieszkańcy. Nasz Gdańsk, nasze Pomorze zawdzięcza mu tak wiele wspaniałych, zatrzymanych w fotograficznej pamięci chwil.

Cześć Jego pamięci składa Rektor, Senat oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego

Biuro Promocji