Periodyki UG lepiej punktowane w wykazie MEiN

Obrazek

Według wykazu punktowanych czasopism naukowych z 21 grudnia, wartość periodyków naukowych Uniwersytetu Gdańskiego wzrosła o 205 punktów. Wprowadzono zmiany do 7 publikacji UG. Czterem z nich podniesiono punktacje, a pozostałe trzy zostały dodane do wykazu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ponownie przygotowało wykaz punktowanych czasopism naukowych i materiałów z konferencji. Obecnie na pełnej liście z 21 grudnia 2021 r. znajduje się 32 700 pozycji. Od 18 lutego 2021 roku do 1 grudnia 2021 dodano lub podniesiono punktacje 1228 tytułom. Jest zmiana porównywalna do tej z początku roku, kiedy wpłynięto na wartość 1296 periodyków naukowych.

Lekkie różnice widać natomiast w tematyce punktowanych czasopism. Podczas poprzednich zmian najwięcej zyskały publikacje z dziedzin HST (Humanistyka, Społeczeństwo i Teologia). Obecnie jest podobnie. Najwięcej punktów uzyskały czasopisma historyczne (11870 pkt) oraz dotyczące nauki o kulturze i religi (10560 pkt). Jednak widać tendencję do podwyższania punktacji czasopismom o tematyce medycznej. Na trzecim i piątym miejscu znajdują się kolejno: nauki medyczne (9680 pkt) i nauki o zdrowiu (9300 pkt), a na ósmym i dziesiątym: inżynieria biomedyczna (7780 pkt) oraz nauki farmaceutyczne (6940 pkt).

Zmiany punktacji w ponad tysiącu periodyków naukowych oznaczają także zmiany dla publikacji Uniwersytetu Gdańskiego. Rocznik „Etnografia. Praktyki, Teorie, Doświadczenia” jest wart 70 punktów zamiast 40. W ten sam sposób podniesiono punktacje dwóm czasopismom prawnym. Kwartalniki „Gdańskie Studia Prawnicze” oraz „Financial Law Review” wzrosły z 40 do 70 punktów. O dwa progi punktowe wzrósł periodyk “Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG” z 20 do 70 punktów.

W wykazie MEiN pojawiły się także trzy nowe pozycje wydawane przez UG: „Rocznik Gdański” (20 pkt.), „Współczesna Gospodarka” (40 pkt.) oraz „Zarządzanie Biblioteką” (20 pkt.). Przed tą zmianą wszystkie powyższe periodyki były wartościowane na 5 punktów, ponieważ tyle wynosi wartość czasopism poza wykazem.

Na koniec warto przypomnieć, że punkty wpływają bezpośrednio na ocenę naukowców i ich uczelni. Za każdy artykuł opublikowany w danym periodyku naukowiec i jego jednostka dostają liczbę punktów zgodną z wartością czasopisma. Punkty często mogą przekładać się na finansowy zysk lub karierowe sukcesy.

Marcel Jakubowski/Press Office UG