Podwójne złoto dla UG w Biegach Przełajowych AMP

AZS UG

AZS UG.

Uniwersytet Gdański odniósł kolejny, wielki sukces w Akademickich Mistrzostwach Polski, tym razem w Biegach Przełajowych. W klasyfikacjach drużynowych kobiet i mężczyzn zwyciężyli zawodnicy UG, którzy wrócili do Gdańska ze złotem. Gratulujemy!

W sobotę 26 marca 2022 r. zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, które były rozgrywane w Lublinie. Zwyciężył UG – złote medale odebrała drużyna zarówno kobiet jak i mężczyzn.

- Biegowa rywalizacja na Lubelszczyźnie cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na starcie trasy wiodącej ścieżkami leśnymi w okolicy Zalewu Zemborzyckiego stanęło blisko 650 biegaczy - mówi Piotr Walczak, Prezes AZS UG. - Lubelskie zawody zdominowali studenci z Gdańska. Po dwa medale w biegach indywidualnych zdobyli zawodnicy Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, a także Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Maja Działoszewska (AZS UG) podczas biegu na trzy kilometry wywalczyła brązowy medal klasyfikacje generalnej oraz srebrny w typie uniwersytetów. Studentka Uniwersytetu Gdańskiego Weronika Mikołajewska zgarnęła brązowe medale klasyfikacji generalnej oraz w typie uniwersytetów podczas biegu na sześć kilometrów.

Po raz pierwszy w AMP w Biegach Przełajowych punktowane były sztafety mieszane, również w tej konkurencji Uniwersytet Gdański był bezkonkurencyjny.  Sztafeta na dystansie 4x1500 metrów w składzie - Maja Działoszewska, Wojciech Serkowski, Alicja Stój, Daniel Marszk zdobyła złote medale w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji uniwersytetów!

- Udane rozpoczęcie sezonu dla sekcji lekkiej atletyki. Nasza drużyna składająca się ze studentów, doktorantów i pracowników wygrała klasyfikację generalną na Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych kobiet i mężczyzn. Jest to efekt bardzo dobrze przepracowanego okresu jesienno-zimowego, który zakończony był obozem sportowym w Mikoszewie – mówi trener Andrzej Ciepliki.

- Nasi zawodnicy po raz kolejny pokazali, że lekka atletyka to nie tylko sport indywidualny, ale przede wszystkim współpraca i poświęcenie się drużynie. Szczególnie było to widać w nowej konkurencji mistrzostw - biegach sztafetowych, które również wygraliśmy w pięknym styl – dodaje trener Jarosław Skibicki.

Kobiety:

Klasyfikacja generalna – drużynowa

1. Uniwersytet Gdański

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

3. Politechnika Wrocławska

Wyniki indywidualne:

Bieg na 3 km

1. Anna Ławrukajtis (Politechnika Gdańska)

2. Joanna Bekus (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

3. Maja Działoszewska (Uniwersytet Gdański)

Bieg na 6 km

1. Patrycja Kapała (Uniwersytet Warszawski)

2. Dominika Wiecha (Uniwersytet Łódzki);

3. Weronika Mikołajewska (Uniwersytet Gdański)

Mężczyźni:

Klasyfikacja generalna – drużynowa

1. Uniwersytet Gdański

2. Politechnika Gdańska

3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Bieg na 4,5 km

1. Bartosz Jarczok (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

2. Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

3. Łukasz Nowak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Bieg na 9 km

1. Patryk Stypułkowski (Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie)

2. Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska)

3. Rafał Sułkowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Sztafety mieszane 4 x 1,5 km

1. Uniwersytet Gdański 2 (Maja Działoszewska, Wojciech Serkowski, Alicja Stój, Daniel Marszk)

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie (Paweł Zabagło, Joanna Pawłowska, Magdalena Heród, Szymon Zięba)

3. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (Łukasz Nowak, Joanna Bekus, Natalia Kopeć, Jan Dachtera)

Zdjęcia: materiały organizatora/archiwum AZS UG.
Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG