Eksperymentujesz z krótką formą filmową, a może masz głowę pełną pomysłów i nie boisz się wyzwań? Podziel się ze światem swoją refleksją. Do piętnastego kwietnia prześlij swoją “jednominutówkę” na VI. edycję Konkursu Filmów Jednominutowych Refleks;ja i zobacz ją na dużym ekranie dwunastego maja.
Refleks;ja to konkurs co roku organizowany przez studentów Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas finału poprzednich edycji poza pokazem przesłanych prac i rozstrzygnięciem konkursu w trakcie wydarzenia odbywały się także rozmowy oraz prezentacje innych projektów studentów kierunków filmowych Uniwersytetu Gdańskiego. Zapewne i w tym roku czekają nas jakieś niespodzianki.
Konkurs ma formę otwartą: uczestnikiem zostać może każda osoba, która przygotowuje pracę spełniającą jego warunki i zgłosi ją w wyznaczonym terminie. Nie ma ograniczeń wiekowych. Nabór prac trwa do piętnastego kwietnia. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.
W tym roku poza pracami audiowizualnymi organizatorzy konkursu dopuścili także “prace społecznościowe”, czyli TikToki. Wystarczy oznaczyć profil festiwalu hasztagiem #festiwalrefleksja oraz wzmianką @refleksja_2022. Prace społecznościowe powinny trwać od 30 do 60 sekund, w odróżnieniu od prac audiowizualnych, których minimalna długość wynosi 56 sekund, a maksymalna 68.
Jednym z celów konkursu jest zachęcanie do dyskusji o aktualnej kondycji i przyszłości sztuki, przede wszystkim filmowej. W tym roku wszystko kręci się wokół przedimków „pre”, „post”, „repost”. - Pandemia trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy. Media zaś już od miesięcy każą nam się zastanawiać, jak będzie wyglądać nasze życie w czasach postpandemicznych. Czekamy. Na razie mamy prepostpandemię - piszą na swojej stronie organizatorzy konkursu. Poza kulturą mainstreamową (postpandemia, postapokalipsa) te przedimki używane są także w nazwach nurtów filozoficznych (posthumanizm, postmodernizm) jak i artystycznych (postimpresjonizm, postromantyzm). Zatem uczestnicy konkursu mają dużo pola do popisu.
Dwunastego maja wybrane prace zostaną wyświetlone w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy, które mieści się w auli głównej Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Jury składające się z wykładowców Zakładu Filmu i Mediów wybierze laureatów konkursu. Gala rozpocznie się o 14:00.
Więcej informacji na temat regulaminu zgłoszeń jak i samego konkursu na stronie.