Podsumowanie IV Forum Uniwersyteckich Ośrodków Nauczania Języków Obcych

Wymiana spostrzeżeń i opinii dotyczących organizacji lektoratów po pandemii COVID-19 oraz podsumowanie doświadczenia pracy zdalnej – to tematy przewodnie spotkania przedstawicieli ośrodków nauczania języków obcych uniwersytetów w Polsce. Dyskusja odbyła się w ramach IV Forum Uniwersyteckich Ośrodków Nauczania Języków Obcych.

Spotkanie odbyło się 25 marca 2022 r. na platformie MS Teams. Zainicjowała je mgr Alina Swebocka, Dyrektor Centrum Języków Obcych UG, która po raz kolejny stworzyła płaszczyznę do wzajemnej wymiany dobrych praktyk dydaktycznych, organizacyjnych i menadżerskich.

Forum zgromadziło przedstawicieli – kierowników, dyrektorów oraz osoby odpowiedzialne za organizację i jakość kształcenia – trzynastu uczelni: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Dyskusja objęła kolejno następujące obszary tematyczne: organizację zajęć lektoratowych po pandemii COVID-19, korzyści płynące z doświadczenia pracy zdalnej, rozwój kompetencji językowych, działania projakościowe i dobre praktyki, innowacyjność w nauczaniu języków obcych – nie tylko o technologiach, profil akademickiego nauczyciela języków obcych - czym jest „akademickość”  w profesji nauczyciela? Rozmawiano również o zawodowej ścieżce lektorów oraz polityce językowej w uczelniach polskich.

Temat przewodni spotkania stanowiła wymiana spostrzeżeń i opinii dotyczących organizacji lektoratów po pandemii COVID-19 oraz podsumowanie doświadczenia pracy zdalnej. Następnie omówiono współpracę CJO z sektorem gospodarczym i organizowane w ramach tej współpracy warsztaty z pracodawcami dla studentów UG. Poruszono również kwestię standaryzacji egzaminów końcowych, przedstawiając i omawiając jej poszczególne etapy.

W kolejnej części spotkania uczestniczy podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi bieżącej organizacji lektoratów języków obcych w swoich uczelniach.

Następne spotkanie w ramach kontynuacji Forum Uniwersyteckich Ośrodków Nauczania Języków Obcych zaplanowane jest na 27 maja 2022 r.

mgr Maria Buczek, Biuro CJO UG

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG