Rektorzy pomorskich uczelni planują rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Rektorzy pomorskich uczelni, którzy sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w listopadzie ubiegłego roku, omawiali na Politechnice Koszalińskiej dalsze działania. Uniwersytet Gdański reprezentował Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski. 

Photo by Marcin Golik / Koszalin University of Technology

fot. Marcin Golik / Politechnika Koszalińska

- Z konsorcjum „Nauka dla Morza" wiążemy spore nadzieje, przede wszystkim w zakresie pozyskania projektów dla naszej uczelni w obszarze morskich badań przyrodniczych, analiz prawnych i ekonomicznych oraz badań społecznych powiązanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej - mówił w trakcie posiedzenia prof. Piotr Stepnowski - Wszystkim uczelniom w konsorcjum zależy na maksymalnym wykorzystaniu naszego potencjału i doświadczenia w tych obszarach. Nasze portfolio oferowanych badań i usług ze względu na dużą różnorodność uczelni jest doprawdy imponujące. 

O „Perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” opowiedziała Mariola Chojnacka, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej. Jej wystąpienie poruszało tematy uwarunkowań formalno-prawnych rozwoju morskich farm wiatrowych, wizualizacji mapowej, informacji o postępowaniach dotyczących pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja w sprawie kolejnych działań konsorcjum oraz ustalono szczegóły dotyczące umowy konsorcyjnej.

W ramach wydarzenia odbyła się także konferencja prasowa, podczas której konsorcjum reprezentowali prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący porozumienia “Nauka dla Morza” oraz dr hab. Danuta zawadzka, prof. PK, Rektor Politechniki Koszalińskiej. W posiedzeniu jak i w spotkaniu z mediami wziął udział także Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Morska energetyka wiatrowa pozostaje ważnym elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego – mówił prof. Krzysztof Wilde. – Rolą uczelni jest, aby w miarę możliwości zapewnić transfer wiedzy do firm i otoczenia społeczno-gospodarczego. Wcześniejsze porozumienie, a teraz konsorcjum powstaje po to, abyśmy wspólnie mogli znaleźć odpowiednie kierunki działania i służyć firmom na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To jest cel naszego nowatorskiego podejścia.

Głos zabrał także minister Marek Gróbarczyk, który podkreślił, że rozwój energetyki wiatrowej jest szczególnie ważny w czasach zmieniającej się sytuacji energetycznej w Europie. – Parę tygodni temu opublikowaliśmy ostatnie rozporządzenie, które rozpoczęło proces koncesyjny jedenastu lokalizacji dla morskich farm wiatrowych znajdujących się na Morzu Bałtyckim - mówił minister. Trudny proces przyznawania koncesji potrwa do końca tego roku. Przedstawiciel rządu wspominał także o roli dydaktycznej konsorcjum w przygotowaniu nowych kadr.  Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego jest to m.in. przygotowanie studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa, które ruszyły w 2021 r.

Według ministra Marka Gróbarczyka działania w zakresie budowy farm wiążą się z wydatkiem rzędu 200 miliardów złotych. Jednym ze źródeł dofinansowania ma być Unia Europejska. Przy tak dużych środkach ważna jest dobra współpraca, o czym wspomniała Rektor Politechniki Koszalińskiej. – Jako uczelnie uczestniczące w tym projekcie, nie jesteśmy dla siebie konkurencją, lecz wzajemnie się uzupełniamy – mówiła prof. Danuta Zawadzka. – Chcemy wspólnie tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju polskiej gospodarki, szczególnie gospodarki morskiej. Morska energetyka wiatrowa, z uwagi na pilność potrzeb i działań, stanowiła początek tej współpracy.

W posiedzeniu Rady wzięli udział także: kontradmirał prof. dr hab. Tomasza Szubrycht, rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dr hab. inż. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka, prof. AMS, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz dr hab. inż. Małgorzata Sikora, prof. PK, koordynator z ramienia Politechniki Koszalińskiej.

 

Tekst przygotowany na podstawie informacji Politechniki Koszalińskiej. Zdjęcia pochodzą ze strony PK

Więcej informacji na stronie Politechniki Koszalińskiej

Zdjęcia z wydarzenia fot. Marcin Golik / Politechnika Koszalińska
fot. Marcin Golik / Politechnika Koszalińska oprac. MJ /ZP