Ogólnopolska konferencja naukowa: Kaszubi w PRL. PRL wobec Kaszubów

grafika

Społeczność kaszubska w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doświadczyła głębokich zmian, które objęły wszystkie aspekty życia: społecznego, politycznego, kulturalnego, gospodarczego. Instytut Kaszubski oraz Europejskie Centrum Solidarności zadbały o przestrzeń do naukowej dyskusji na ten temat – będzie ona możliwa podczas Ogólnopolskiej konferencji naukowej Kaszubi w PRL. PRL wobec Kaszubów, która odbędzie się 16 i 17 maja w ECS.

II wojna światowa była dla Kaszubów doświadczeniem traumatycznym. Po jej zakończeniu oczekiwano nowej, bardziej sprawiedliwej Polski, w której takie społeczności jak Kaszubi będą mogły zachować swoją tożsamość, rozwijać własną kulturę i korzystać z pełni praw obywatelskich. O takich nadziejach i oczekiwaniach mówiono podczas Kongresu Kaszubskiego w styczniu 1946 roku w Wejherowie.

Rzeczywistość okazała się znacznie trudniejsza i jednocześnie bardzo złożona. Z jednej strony stosunek nowych władz do społeczności kaszubskiej po 1945 r. naznaczony był dużą dozą nieufności. Z drugiej jednak próbowały one wciągnąć jej przedstawicieli w struktury życia politycznego, zwłaszcza na poziomie lokalnym.

Organizatorzy konferencji zapraszają do dyskusji – 16-17 maja, Europejskie Centrum Solidarności.

Komitet organizacyjny wydarzenia: prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, dr Przemysław Ruchlewski, dr Krzysztof Korda.

Komitet naukowy dr hab. prof. UG Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, dr hab. prof. UG Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, dr Sylwia Bykowska, dr hab. Mirosław Golon, prof. UMK, dr Konrad Knoch, dr hab. Waldemar Ossowski.

Program Konferencji w załączeniu.

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Program konferencji 600.79 KB
Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG