Czasopismo „Oceanological and Hydrobiological Studies” wydawane przez Wydział Oceanografii i Geografii zostało włączone do serwisu DOAJ (The Directory od Open Access Journals). Oznacza to większą widoczność publikacji dla naukowców z całego świata jak i łatwiejszy dostęp do wyników zawartych w nim badań.
W listopadzie 2021 r. “Oceanological and Hydrobiological Studies” został oceniony w skali Index Copernicus (ICV) 2020 na 149,53 pkt. Jest to najwyższy wynik spośród polskich klasyfikacji o specjalizacji oceanograficznej w tej bazie. W maju 2022 r. czasopismo włączono do spisu DOAJ, który indeksuje i promuje wysokiej jakości, recenzowane czasopisma o otwartym dostępie z całego świata. - Cały czas staramy się, aby wartość naszej publikacji rosła - tłumaczy Grzegorz Kozłowski, kierownik redakcji czasopisma.
Kwartalnik Naukowy „Oceanological and Hydrobiological Studies” to czasopismo naukowe wydawane od 1971 roku, obecnie przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Wydawnictwem Akademickim Walter DeGruyter. Swoje artykuły publikują w nim autorzy z wielu krajów. Jego celem jest dostarczenie jak najpełniejszego i wiarygodnego źródła informacji o aktualnej wiedzy w dziedzinach nauki związanych zarówno z oceanologią jak i hydrobiologią. Główny nacisk położony jest na publikowanie artykułów wysokiej jakości, łatwo dostępnych dla naukowców z całego świata.
Ten ostatni cel jest tożsamy z założeniami bazy DOAJ. - To międzynarodowy spis czasopism naukowych z otwartym dostępem, czyli takich, które są dostępne dla całego świata bez opłat. Taki format jest na dzień dzisiejszy najbardziej promowany przez środowisko naukowe - tłumaczy Grzegorz Kozłowski. - Obecność w spisie DOAJ wpływa na widoczność publikacji i na dostępność wyników badań naukowych.
Profil czasopisma można znaleźć na stronie https://doaj.org/.