Nowy Zarząd Gdańskiego Towarzystwa Naukowego

Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski został wybrany Sekretarzem Generalnym Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, które w tym roku obchodzi 100 rocznicę powstania. Prezesem GTN jest, jak dotychczas, prof. dr hab. Jerzy Błażejowski, również z UG.

GTN

Gdańskie Towarzystwo Naukowe jest od 1956 r. kontynuatorem działań Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku utworzonego w 1922 r. z inicjatywy Polonii Gdańskiej. Siedzibą towarzystwa jest budynek Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Instytucja przyznaje coroczną Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska młodym pracownikom naukowym.

Celem  Towarzystwa jest, w nawiązaniu do potrzeb i tradycji nauki: integracja środowisk naukowych Gdańska i regionu pomorskiego, promowanie  prac naukowo-badawczych z różnych dziedzin wiedzy, upowszechnianie wyników badań naukowych, przedstawianie władzom potrzeb i inicjatyw naukowych, działanie na rzecz wiązania nauki z potrzebami gospodarczymi i społecznymi, wspieranie badań naukowych.

Ponadto Towarzystwo wypełnia swoje zadania statutowe poprzez inicjowanie i realizowanie działalności naukowej oraz wydawniczej, organizowanie zebrań naukowych, konferencji, sesji, sympozjów, wykładów oraz odczytów naukowych i naukowo-popularnych, tworzenie, utrzymywanie i powiększanie zbiorów bibliotecznych i naukowych, propagowanie ochrony dóbr kultury, sztuki, tradycji oraz dziedzictwa przyrodniczego, podejmowanie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy międzynarodowej.

Walne zebranie członków  Gdańskiego Towarzystwa Naukowego wybrało zarząd na 29 kadencję (lata 2022 – 2025), która rozpocznie się 2 czerwca 2022r.  Prezesem został prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski z Wydziału Nauk Społecznych UG.

Zarząd ukonstytuował się w składzie:

• prof. dr hab. Piotr Stepnowski – sekretarz generalny, Rektor UG
  • prof. dr hab. Marek Wesołowski – wiceprezes, Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • prof. dr hab. inż. Ryszard Katulski – wiceprezes, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej
  • ks. dr hab. Grzegorz Szamocki, prof. UG – zastępca sekretarza generalnego, Wydział Historyczny UG
  • kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht – zastępca sekretarza generalnego,  Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
  • prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki – skarbnik, Wydział Chemiczny PG

Ponadto zostali wyłonieni przewodniczący wydziałów:

1. Nauk Społecznych i Humanistycznych: prof. dr hab. Maria Mendel, Wydział Nauk Społecznych UG
  2. Nauk Biologicznych i Medycznych: prof. dr hab. Lidia Anna Wolska, Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed
  3. Nauk Matematyczno-Fizyczno-Chemicznych: prof. dr hab. Ewa Maria Siedlecka, Wydział Chemii UG
  4. Nauk Technicznych: dr hab. inż. Izabela Lubowiecka, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG
  5. Nauk o Ziemi: dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG, Wydział Oceanografii i Geografii UG

Przewodniczącym pięcioosobowej Komisji Rewizyjnej została prof. dr hab. Apolonia Rybczyńska z Wydziału Farmaceutycznego GUMed, a przewodniczącym Sądu Honorowego – prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego PG.

Statut GTN oraz więcej informacji na:

oprac.ER/ZP