Studentki UG na stażu w Islandii. Badają zachowanie waleni

Dzięki projektowi Mobilność w szkolnictwie wyższym dwie studentki z Wydziału Oceanografii i Geografii wyjechały na staż do Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjavíku. Od początku lipca br. przebywają w Hύsavík Research Centre.

Photo by Hanna Wegnerowska and Magdalena Socha

Studentki biorą udział w wyprawach jednostkami badawczymi Uniwersytetu Islandzkiego. Ich zadaniem jest obserwacja oraz fotografowanie zachowania waleni. - Od razu po przyjeździe do Hύsavíku mogłyśmy wziąć udział w rejsie i zobaczyć pierwsze w naszym życiu humbaki i delfiny, które wyskakiwały tuż obok łodzi. Nawet morświn, ten niesamowicie nieśmiały waleń, zaszczycił nas swoją obecnością - mówi Hanna Wegnerowska, uczestniczka programu.

Pobyt studentek potrwa do końca sierpnia. W trakcie stażu będą identyfikowały poszczególne walenie, rejestrowały ich zachowania oraz śledziły częstotliwość ich oddechu. Na koniec  uczestniczki programu przygotują portfolio, w którym podsumują swoją dwumiesięczną pracę.

- Każda obserwacja odrywa człowieka od rzeczywistości. Wieloryby potrafią przepływać pod statkiem lub wynurzać się tuż przed jego dziobem. Ekscytacja wywołana tego typu spotkaniem trwa potem przez resztę dnia. Co prawda dopiero zaczęłyśmy naszą przygodę na Islandii, ale jesteśmy zgodne, że jest ona jedną z najbardziej niezwykłych, jakie odbędziemy w ciągu życia - opowiada Magdalena Socha, uczestniczka programu.

„Projekt pt. „Mobilność w szkolnictwie wyższym” korzysta z dofinansowania o wartości 26 245,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie mobilności studentów i pracowników uczelni pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami.”

ILN grants
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG