trojmiasto.pl - rozmowa z Dyrektor FarU prof. dr hab. Adrianą Zaleską - Medynską. UG, PG, GUMed łączą siły. "Federacja powstanie w ciągu dwóch-trzech lat"

Niemal dwa lata temu największe uczelnie w regionie połączyły siły. Tak powstał Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Co się zmieniło w tym czasie? Jaką pozycję ma nowy ośrodek akademicki w Polsce i za granicą? Czy ta współpraca zacieśni się jeszcze bardziej? - Analizy wyraźnie pokazują, że hipotetyczny Uniwersytet Fahrenheita znalazłby się w kraju na ok. trzeciej pozycji. Zaistnielibyśmy również w rankingach międzynarodowych np. na liście szanghajskiej - obecnie trójmiejskie uczelnie plasują się powyżej 900 miejsca, a po połączeniu wskoczylibyśmy mniej więcej na 560 pozycję - mówi prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni FarU. Rozmawialiśmy o wielopoziomowej współpracy - Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj więcej na: https://nauka.trojmiasto.pl/UG-PG-GUMed-lacza-sily-Federacja-powstanie-w-ciagu-2-3-lat-n168577.html

fot. Dominik Paszliński /mat. prasowe
Piotr Kallalas/trojmiasto.pl