Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego dnia 02.03.2023 rozpoczęto od wręczenia dyplomów z gratulacjami i wyrazami uznania: Dziekan Wydziału dr hab. Urszuli Patockiej – Sigłowy, prof. UG za uzyskanie przez Wydział Filologiczny w ewaluacji kategorii A w dyscyplinie nauki o sztuce oraz Dyrektorce CTT Katarzynie Gronowskiej za znaczące wsparcie procesu ewaluacji w drugim obszarze.
Następnie Prezes AZS UG Piotr Walczak przedstawił osiągnięcia żeńskiej drużyny piłki siatkowej AZS UG, która zwyciężyła w Akademickim Młodzieżowym Pucharze Polski. Zwyciężczynie przekazały puchar i dyplom Rektorowi prof. Piotrowi Stepnowskiemu i Prorektorowi dr hab. Arnoldowi Kłonczyńskiemu, prof. UG. (więcej o zwycięstwie czytaj tu)
Kolejnym punktem posiedzenia Senatu było głosowanie wniosku Rady Wydziału Filologicznego o nadanie prof. dr hab. Małgorzacie Książek-Czermińskiej tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego. Wniosek zreferowała Dziekan Wydziału prof. UG Urszula Patocka – Sigłowy, podkreślając zasługi Pani Profesor dla badań literaturoznawczych, działalności naukowej oraz dla samego Uniwersytetu Gdańskiego. Senat przyjął wniosek jednogłośnie.
Następnie głosowano wnioski o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim:
• dr. Wojciecha Grabowskiego (referował Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek),
• dr hab. Anny Dziadkiewicz (referował Dziekan Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Mirosław Szreder),
• dr hab. Magdaleny Płotki (referował Prodziekan Wydziału Biologii dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG),
• dr. hab. Piotra Rutkowskiego (referował Prodziekan Wydziału Biologii dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG).
Wszystkie wnioski zostały przyjęte przez Senat.
W kolejnym punkcie Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski przedstawił projekty uchwał:
• w sprawie procedury nadania stopnia naukowego doktora w Uniwersytecie Gdańskim,
• w sprawie procedury nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego w Uniwersytecie Gdańskim,
• w sprawie zatwierdzenia zmiany Regulaminu Rady Dyscypliny Naukowej w Uniwersytecie Gdańskim.
Część zmian, jak poinformował Prorektor, została spowodowana koniecznością zmiany dokumentów, co wynika z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, a część jest odpowiedzią na wnioski Rad Dyscyplin. Prof. dr hab. Mariusz Makowski z Wydziału Chemii zapytał m.in. o termin wejścia przepisów zmieniających i o doktorantów tzw. eksternistycznych, nie będących doktorantami wdrożeniowymi. Senat przyjął wszystkie uchwały.
Następnie Rektor prof. Piotr Stepnowski referował projekt uchwały Senatu UG w sprawie pozytywnego zaopiniowania utworzenia w Uniwersytecie Gdańskim Szkoły Doktorskiej Teorii Informacji Kwantowej. - Uniwersytet stał się jednym z wiodących światowych ośrodków badań teorii kwantowych - podkreślił Rektor. - Utworzenie takiej jednostki, jednej z nielicznych na świecie, zaowocuje podniesieniem prestiżu badawczego naszej uczelni. Chcemy, żeby szkoła była otwarta także dla kandydatów z nauk matematycznych, informatycznych, biofizycznych i pokrewnych.
Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński uzupełnił informacje na temat zasad rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Gdańskiego w roku akademickim 2023. Dr hab. Stanisław Ołdziej, prof. UG z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zgłosił uwagi formalne i techniczne odnosząc się m.in. do zapisanej w programie kształcenia szkoły doktorskiej liczby godzin. Senat UG pozytywnie zaopiniował oba wnioski.
Projekt uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia programów studiów na kierunkach prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim dla cykli kształcenia rozpoczynających się od roku akademickiego 2023/2024 referował Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński.
- Pracujemy bardzo intensywnie nad zmianami dotyczących nowych kierunków studiów - poinformował Prorektor. - Nowości te wynikają z posiadanych przez uczelnię zasobów naukowych i dydaktycznych, a dwie z nich to kierunki w języku angielskim, co oznacza, że umiędzynarodowienie postępuje. Są też kierunki wynikające z konieczności kształcenia kadr.
O kierunkach: Japonistyka i Sztuka kreatywnego pisania mówiła Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG Urszula Patocka - Sigłowy. Jak zaznaczyła - sztuka pisania to kierunek dla osób, które chcą mieć umiejętność pisania m.in. tekstów literackich, krytycznych. - Miasto Gdańsk zaproponowało wspólne działania w ramach projektu „Gdańsk miastem literatury” – dodała Pani Dziekan. Mówiąc o japonistyce prof. UG Urszula Patocka – Sigłowy podkreśliła doświadczenie, które wydział ma dzięki studiom sinologicznym.
Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG przedstawił założenia dla stacjonarnych studiów drugiego stopnia na kierunku Marine Biotechnology, prowadzonym przez Wydział Oceanografii i Geografii oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed.
Z kolei na Wydziale Nauk Społecznych powołany będzie kierunek anglojęzyczny Tourism and Hospitality dotyczący, jak zaznaczył Prodziekan ds. Kształcenia dr Paweł Śpica, turystyki w szeroko rozumianym sensie lokalnym. Prodziekan przedstawił też zmiany w kształceniu na kierunkach politologia i socjologia.
O nowych kierunkach w Wydziale Historycznym: Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo oraz studia drugiego stopnia na kierunku Religioznawstwo mówił Dziekan Wydziału dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG: - Religioznawstwo to odpowiedź na potrzeby studentów, którzy kończą u nas pierwszy stopień. Natomiast Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo to odpowiedź na potrzeby rynku.
Senatorowie przyjęli uchwałę.
Senat głosował zmianę w składzie osobowym Senackiej Komisji ds. Kształcenia odwołującą przedstawiciela Wydziału Oceanografii i Geografii dr Ewę Szymczak i powołującą w jej miejsce dr Annę Panasiuk. Zmiana została przyjęta.
Kolejnym punktem posiedzenia było przyjęcie sprawozdania z działalności Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w roku ubiegłym. O zreferowanie go poproszona została Dyrektorka Wydawnictwa Joanna Kamień, która przedstawiła wyniki wydawnicze, inwestycje dokonane w Wydawnictwie. Poinformowała też o nowej jednostce - Księgarni Wydawnictwa znajdującej się na Wydziale Nauk Społecznych, będącej nie tylko miejscem sprzedaży książek, ale też przestrzenią, w której można np. po konferencji spędzić czas na dyskusjach przy kawie, ponieważ działa tam również kawiarnia. W planach jest też organizacja koncertów. Dyrektor podkreśliła też bardzo dobrą współpracę z jednostkami i pracownikami Uniwersytetu Gdańskiego, zaznaczając istotne wsparcie przy organizacji Księgarni ze strony Kierowniczki Działu Obiektów Dydaktycznych Anny Downar i administratora budynku WNS Pawła Małeckiego. Senat przyjął sprawozdanie. (zobacz prezentację Wydawnictwa)
W kolejnych głosowaniach Senat przyjął protokół posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 26 stycznia 2023 roku oraz protokół głosowania w sprawie Apelu do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie niedopuszczenia sportowców z Rosji oraz Białorusi do udziału w XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
W sprawach bieżących Rektor prof. Piotr Stepnowski pogratulował prof. dr hab. Jackowi Zausze z Wydziału Ekonomicznego (który zasiada w Senacie) otrzymania Naukowej Nagrody Miasta Gdańska im. Jana Heweliusz oraz Dyrektorce Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi prof. dr hab. Natalii Marek – Trzonkowskiej i dr. Łukaszowi Rąbalskiemu nagrody Ministra Edukacji i Nauki.
Rektor prof. Piotr Stepnowski zaprosił Senatorów na uroczyste posiedzenie Senatu z okazji rocznicy powołania uczelni 20 marca 2023 o godz. 10.00 (aula w budynku Informatyki).
Zapowiedział też pierwsze czytanie, na kolejnym posiedzeniu Senatu, zmian w statucie wynikających z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
Następnie głos oddał Prorektorce ds. Umiędzynarodowienia dr hab. Annie Jurkowskiej – Zeidler, prof. UG, która poinformowała o inicjatywie spotkań w ramach International Coffee w Welcome Center w BUG oraz o szkoleniach z języka angielskiego prowadzonych dla pracowników przez Centrum Języków Obcych dziękując za ich organizację Dyrektorce CJO Alinie Swebockiej.
Prorektorka poinformowała także o inauguracji Forum Pracowników Dziekanatów i Biur Dziekana w Uniwersytecie. - To odpowiedź na potrzeby pracowników wydziałów wyrażone podczas spotkań, które odbyliśmy z Rektorem na wydziałach - wyjaśniła prof. UG Anna Jurkowska – Zeidler. - Pozwoli nam to lepiej komunikować różne procesy, które zachodzą w uczelni. To także forma budowania naszej wspólnoty.
Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński mówił o opracowywanych zmianach w regulaminie pracy dotyczących pracy zdalnej, które związane są ze zmiana przepisów prawa pracy.
Dziekan Wydziału Zarządzania prof. Mirosław Szreder zapytał o zasady przyznawania części uznaniowej podwyżek. Rektor obiecał przekazanie pism z informacją. Poinformował tez o możliwości zasiadania w komisji będzie przedstawiciela uczelnianych związków zawodowych. Przy okazji Rektor podziękował związkom zawodowym za bardzo dobrą współpracę, dzięki której możliwe było szybkie wypracowanie zasad przyznawania podwyżek.
Piotr Patalas, przedstawiciel studentów w Senacie, poinformował o przygotowanej w marcu przez Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów akcji „Miesiąc Praw Kobiet”. Przez cały marzec na UG prowadzone będą różnego rodzaju akcje mające na celu ukazanie istoty kobiecych potrzeb jak również podkreślenie roli kobiet w przestrzeni publicznej. (więcej o akcji – czytaj tu)
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Prezentacja Wydawnictwa UG | 12.1 MB |