Monografia doceniona - nagroda Prezydent Miasta Gdańska i GTN dla dr inż. arch. Hanny Obracht - Prondzyńskiej

Jedną z pięciu równorzędnych nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego dla młodych pracowników nauki za rok 2022 otrzymała dr inż. arch. Hanna Obracht – Prondzyńska z Wydziału Nauk Społecznych UG.

 

Zarząd Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydent Miasta Gdańska przyznał nagrodę dla młodych naukowców dr inż. arch. Hannie Obracht-Prondzyńskiej za monografię „Małe miasta pomorskie w procesie metropolizacji”.  Publikacja przedstawia zależności pomiędzy procesami metropolizacji a przyszłością rozwoju małych miast, zaprezentowane na przykładzie województwa pomorskiego i metropolii trójmiejskiej.

Jak informuje laureatka nagroda to wyraz docenienia także jej dotychczasowego dorobku:

- W tym roku otrzymałam taką nagrodę za swój dotychczasowy dorobek, w tym przede wszystkim za monografię wydaną w ubiegłym roku: „Małe miasta pomorskie w procesie metropolizacji”, która jest zwieńczeniem pracy rozpoczętej w ramach doktoratu. Za doktorat otrzymałam 5 nagród - w tym dwie ministerialne – z zakresu planowania przestrzennego oraz geoinformacji, a także Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN – mówi dr inż. arch. Hanna Obracht – Prondzyńska. - Jednak nagroda GTN ma dla mnie szczególne znaczenie, ze względu na docenienie przez gdańskie środowisko naukowe mojej pracy i istotności podejmowanych przeze mnie zagadnień dla naszego regionu. Obecnie dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego prowadzę badania na Delft University of Technology w Holandii, jednym z wiodących ośrodków w Europie z zakresu urbanistyki i studiów miejskich. Równolegle prowadzę badania nad wykorzystaniem danych z mediów społecznościowych do oceny percepcji miasta oraz nad tym jak jakość otaczającej przestrzeni wpływa na nasze postawy i zachowania, uwzględniając przy tym kwestię zmian klimatu.

Laureatce gratulujemy!

 

Lista nagrodzonych: czytaj tu

Rozmowa z dr Hanną Obracht-Prondzyńską: "Miasta są największymi klimatycznymi szkodnikami” z cyklu „Młodzi naukowcy UG”: czytaj tu

Małe miasta pomorskie
oprac. MNG/ZP; Fot. Alan Stocki/ZP