Studia 2023/24. Trwa rekrutacja na UG

kampus UG z lotu ptaka

93 kierunki studiów, w tym cztery nowości, blisko 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych. Jeśli chcesz zostać studentką/studentem UG, sprawdź terminy rekrutacji na wybrane przez siebie studia i złóż wymagane dokumenty. Na uczelnię przyjmowane są osoby z najlepszą punktacją w ramach limitu dostępnego na danym kierunku.

Rekrutacja na UG prowadzona jest z wykorzystaniem systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów), który został uruchomiony 1 czerwca. Od tego dnia wszyscy kandydaci – niezależnie od roku, w którym zdawali maturę - mogą się zarejestrować. Sam zapis na studia powiązany jest z koniecznością wpisania wyników, stanowiących kryterium kwalifikacyjne na danym kierunku. Oznacza to, że tegoroczni maturzyści będą mieli możliwość zapisu na kierunek dopiero po otrzymaniu świadectw maturalnych.

Oferta UG na rok akademicki 2023/2024

Podobnie jak w poprzednich latach UG przygotował blisko 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych. Limity przyjęć na poszczególne kierunki studiów opublikowane są w kartach kierunków, dostępnych na stronie Rekrutacji UG.

Oferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2023/2024 to 93 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

Od nowego roku akademickiego pojawi się kilka ciekawych nowości.

- Zaplanowaliśmy poszerzenie oferty o kolejne studia stacjonarne pierwszego stopnia. Na Wydziale Filologicznym będzie to Japonistyka oraz Sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym - Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania - Zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie) - mówi Beata Królczyk, kierowniczka Biura Rekrutacji UG. - Pojawią się też nowe kierunki studiów drugiego stopnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy uruchamiamy Oceanografię fizyczną stosowaną z programem  stworzonym na podstawie rekomendacji firm z branży offshore wind i instytucji naukowych związanych ze środowiskiem morskim – dodaje.

Dodatkowo UG dba o wzbogacanie oferty studiów w języku angielskim.

- W tym roku nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomiczny (International Business oraz Logistics and Mobility) ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenie na zupełnie nowych kierunkach: Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) oraz Marine Biotechnology (wspólny kierunek Wydziałów Oceanografii i Geografii oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed). Co warte podkreślenia, za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim nie będziemy pobierali opłat – mówi Beata Królczyk.

Terminy rekrutacji na rok 2023/2024

Terminy rekrutacji dostępne są na stronie Rekrutacji UG i są różne na poszczególnych kierunkach studiów.

Warto wiedzieć, że Uniwersytet Gdański nie narzuca progów punktowych, od których przyjmuje kandydatów na studia. Przyjęcie następuje w ramach limitu miejsc, ustalanych corocznie zarządzeniem Rektora.

Kandydaci, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości związane z naborem, mogą kontaktować się z Biurem Rekrutacji UG:

ul. Bażyńskiego 8, 80-309 Gdańsk - Budynek Rektoratu, II piętro, pok. 228 i 229
telefony: (58) 523 23 26, 523 23 28, 523 23 32, 523 25 32 , 523 23 12
e-mail: rekrutacja@ug.edu.pl

Najbardziej popularne i oblegane kierunki na UG w roku ubiegłym

W roku akademickim 2022/2023 podczas zapisów na studia I stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejszym kierunkiem była Psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszyły się: Zarządzanie (ponad 1,3 tys. chętnych), Prawo (ponad 1,2 tys. chętnych), Ekonomia (ponad 1,1 tys. chętnych) i Międzynarodowe stosunki gospodarcze (prawie 1 tys. chętnych). Z kolei najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na: Kryminologię (prawie 13 osób), Informatykę - profil ogólnoakademicki (niemal 12 osób), Psychologię (10 osób), Administrację (9 osób) i Produkcję form audiowizualnych.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG