Zapraszamy na Dzień Ryby – wydarzenie edukacyjne Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry

Stacja Morska Instytutu Oceanografii  UG im prof. Krzysztofa Skóry w Helu oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają w najbliższą sobotę 29.07.2023 r. na obchody helskiego Dnia Ryby – wydarzenia popularyzującego wiedzę o bałtyckiej faunie.

Dzień Ryby organizowany jest w tym roku już po raz dziewiętnasty. Odbywająca się corocznie w ostatnią sobotę lipca impreza ma na celu szerzenie wiedzy o bogatym świecie zwierząt akwenu Morza Bałtyckiego i skierowana jest do szerokiej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności oraz projektu „Wspólnie dla czystego Pomorza – kampania społeczna z zakresu edukacji ekologicznej” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W programie między innymi gra terenowa dla dzieci oraz występy artystyczne.

Dzień Ryby

Program XIX Dnia Ryby

- Dzień Ryby to ogromne przedsięwzięcie, angażujące nie tylko samych pracowników Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego, ale również ok. 15 innych instytucji oraz sporą grupę wolontariuszy, którzy przy okazji udziału w takim wydarzeniu zyskują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną - mówi mgr Monika Selin, Koordynatorka „Błękitnej Szkoły”, projektu edukacyjnego prowadzonego w ramach SMIOUG im. prof. Krzysztofa Skóry.

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Gdzie ci mężczyźni?”, dowcipnie nawiązując do tekstu znanego przeboju. - Tematem przewodnim tegorocznego, dziewiętnastego Dnia Ryby będą panowie w świecie bałtyckich ryb: mężowie, tatusiowie, obiboki i dżentelmeni. Chcemy opowiedzieć nieco o roli samców różnych gatunków ryb zamieszkujących Bałtyk - wyjaśnia mgr Justyna Kąpa, współodpowiedzialna za projekty edukacyjne Stacji.

Podobne wydarzenia przypominają, że Uniwersytet Gdański jest nie tylko ośrodkiem naukowym i centrum edukacji akademickiej, ale pełni również w regionie niezwykle istotną społecznie rolę popularyzatora wiedzy. Jak dodaje mgr Monika Selin, wspominając poprzednie edycje: - Co roku odwiedza nas blisko 5000 osób, zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Każdy kolejny Dzień Ryby to inny gatunek wiodący, różne interesujące aspekty z jego biologii i roli w ekosystemie. W ten sposób staramy się dotrzeć z wiedzą o Bałtyku i jego mieszkańcach oraz potrzebie ich ochrony do jak najszerszego grona ich odbiorców.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod tym adresem.

DR/Zespół Prasowy UG