Fot. archiwum FNP
Kierowniczka Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed dr hab. n. med. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG została wyróżniona nominacją Fundacji na rzecz Nauki Polskiej do AcademiaNet. Portal prowadzony jest przez Swiss National Science Foundation.
AcademiaNet to światowa społeczność i baza danych ekspertek, kobiet o wybitnych osiągnięciach w reprezentowanej przez siebie dziedzinie nauki. Dołączenie do AcademiaNet możliwe jest jedynie przez zewnętrzną nominację jednego z 43 wyselekcjonowanych partnerów tej instytucji, a kryterium wyboru jest doskonałość i dojrzałość naukowa. Ekspertki są liderkami i uznanymi naukowczyniami, które w sposób nieprzeciętny realizują swoją ścieżkę kariery zawodowej. Profesor Gutowska-Owsiak jest trzecią, po prof. Ewie Łojkowskiej (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) i prof. Barbarze Lipińskiej (z Wydziału Biologii UG), gdańską badaczką nominowaną do AcademiaNet.
– AcademiaNet to światowa społeczność skupiająca naukowczynie o nieprzeciętnych osiągnięciach w swoich dziedzinach badawczych i wyjątkowych ścieżkach kariery. Docenione są badaczki o dużej proaktywności i umiejętnościach przywódczych, inspirujące liderki, które stanowią dla innych wzór i przykład do naśladowania. Czuję się zaszczycona nominacją do tej światowej społeczności i jestem bardzo wdzięczna Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za to wyróżnienie – mówi dr hab. n. med. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG. – Rola kobiet w obrębie nauk STEM zaczyna być coraz bardziej dostrzegana, niemniej statystyki włączania kobiet do komitetów, ciał doradczych czy panelów konferencyjnych wciąż bardzo mocno odbiegają od tej wizji. AcademiaNet prezentuje sylwetki wybitnych badaczek, umożliwiając łatwą identyfikację zasłużonych kobiet do tych prestiżowych ról, jest to jednak dopiero połowa drogi, drugą część pracy muszą wykonać osoby odpowiedzialne za tworzenie tych gremiów (czyli w przeważającej części mężczyźni) – teraz mają wygodne narzędzie, które im to znacznie ułatwia.
AcademiaNet powstała w 2010 roku z inicjatywy niemieckiej Fundacji Roberta Boscha. Jej rolą jest pomoc w identyfikacji naukowczyń z prestiżowymi osiągnięciami zawodowymi. Decydenci mogą korzystać z tej platformy, aby wyszukiwać najlepsze reprezentantki poszczególnych dyscyplin naukowych. Platforma AcademiaNet powinna ułatwić wybieranie kobiet-ekspertek do komitetów naukowych oraz ich zapraszanie jako wykładowczyń i prelegentek na konferencje naukowe. Baza prowadzona jest przez Swiss National Science Foundation, a jej partnerem jest Nature Publishing Group.
Profil dr hab. n. med. Danuty Gutowskiej-Owsiak, prof. UG na AcademiaNet.