In mari via tua. Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Oceanografii i Geografii

Od lewej: prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. Waldemar Surosz, prof. Marcin Pliński

Wydział to ludzie, którzy go tworzą: pracownicy, doktoranci i studenci otworzył inaugurację roku akademickiego na Wydziale Oceanografii i Geografii jego Dziekan dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG. W uroczystości wzięli udział m.in.  Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG i obchodzący 60-lecie pracy naukowej Rektor Senior UG prof. dr hab. Marcin Pliński.

In mari via tua. W morzu twoja droga. To sentencja przyświecająca działalności Uniwersytetu Gdańskiego. Nasz wydział w najpełniejszy sposób tę wizję realizuje – mówił Dziekan WOiG. – Rozpoczął się drugi etap projektu Komisji Europejskiej „European Universities”, w którym Uniwersytet Gdański wraz z ośmioma innymi nadmorskimi uczelniami europejskimi stworzył konsorcjum SEA-EU 2.0. Nasi pracownicy są bardzo zaangażowani w realizację zadań wynikających z tego partnerstwa. Szerokim echem odbił się zeszłoroczny rejs do Kadyksu statkiem Oceanograf.

Dziekan

Prof. Waldemar Surosz podkreślił, że umiędzynarodowienie to obecnie priorytet Wydziału Oceanografii i Geografii. Zaznaczył, że zwiększenie współpracy z zagranicznymi uczelniami to szansa na rozwój badań naukowych, poszerzenie oferty dydaktycznej i zwiększenie rozpoznawalności wydziału. Jako przykład takich działań Dziekan podał wyjazdy finansowane z programu Erasmus+, międzynarodową szkołę letnią „POLCA” czy utworzenie anglojęzycznego kierunku studiów II stopnia Marine Biotechnology.

Prof. Jurkowska -Zeidler

Fakt, że wydział tworzą ludzie, podkreśliła także dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, zwracając uwagę na to, że mury nie piszą wysoko punktowanych publikacji i nie tworzą atmosfery na wydziale. – Choć czasami zdarzają się trudne okresy, nawet okresy burz, to wierzę, że na końcu każdej wzburzonej fali nastaje spokój – mówiła Prorektorka.

Immatrykulację studentów przeprowadziła Prodziekan ds. Kształcenia WOiG dr Anna Panasiuk, a Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju prof. dr hab. Wojciech Tylmann poprowadził uroczyste nadawanie stopnia doktora. Prof. Anna Jurkowska-Zeidler wraz z prof. Waldemarem Suroszem wręczyli Nagrody Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Rektora UG.

Immatrykulacja studentów

Wykład inauguracyjny pt. „Chemiczna ewolucja życia” wygłosiła prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, a po uroczystości zebrani spotkali się na wystawie "60-lecie pracy naukowej prof. Marcina Plińskiego". Autorką ekspozycji jest Barbara Cieślik pracownica Czytelni Oceanograficznej.

Podczas Inauguracji roku akademickiego 2023/24 na Wydziale Oceanografii i Geografii stopień doktora otrzymały następujące osoby:

• dr Olga Brocławik, promotor: dr hab. Katarzyna Łukawska – Matuszewska, prof. UG
  • dr Anna Fidor, promotor: prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec
  • dr Martyna Greszkiewicz, promotor: dr hab. Dariusz Fey, prof. MIR-PIB
  • dr Maciej Mańko, promotor: dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG
  • dr Bartłomiej Jerzak, promotor: prof. dr hab. Maria Iwona Żmijewska, promotor pomocniczy: dr Aleksandra Zgrundo
  • dr Joanna Pawlak, promotor: prof. dr hab. Magdalena Podolska, promotor pomocniczy: dr Katarzyna Nadolna-Ałtyn
  • dr Patryk Pezacki, promotor: dr hab. Natalia Gorska, prof. IO PAN
  • dr Zuzanna Sylwestrzak, promotor: prof. dr hab. Adam Latała, promotor pomocniczy: dr Aleksandra Zgrundo
  • dr Paweł Tarasiewicz, promotor: dr hab. Waldemar Grzybowski, prof. UG
  • dr Ryszard Traczyk, promotor: prof. Victor Meyer-Rochow

Nagrodę Komisji Edukacji Narodowej otrzymała dr  Dominika Saniewska, a Nagrody Rektora Uniwersytety Gdańskiego otrzymały następujące osoby: