Nagroda THE World University Rankings - LUMEN 2023 dla Uniwersytetu Gdańskiego

1

Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie najlepszych uczelni z Polski i z Ukrainy w THE World University Rankings. Wręczenie nagród polskim uczelniom było zwieńczeniem konferencji Lumen 2023.

W rankingu uwzględniono 37 polskich uczelni (32 rok temu), w tym 12 uniwersytetów klasycznych. Uniwersytet Gdański uplasował się za Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetem Wrocławskim, zajmując 6. miejsce w zestawieniu uniwersytetów klasycznych. Nasza uczelnia poprawiła wynik punktowy w większości kryteriów (Teaching, Research Quality, International Outlook), a najlepiej ocenieni zostaliśmy pod względem International Outlook.

- Nieustannie i dynamicznie rozwijamy się w właściwie we wszystkich obszarach akademickich - także w tych, które podlegają badaniu w rankingu Times Higher Education World University Rankings 2024 - mówił po ogłoszeniu wyników Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Najlepszym przykładem, że działamy skutecznie, jest analiza danych z obu największych międzynarodowych baz (Scopus i Web of Science), która potwierdza wzrost jakości publikacji, o czym świadczą wartości wskaźników cytowań. W ostatnich dwóch latach publikacje autorów z Uniwersytetu Gdańskiego indeksowane w bazach międzynarodowych były częściej cytowane niż średnia cytowań dla publikacji w danej dyscyplinie na świecie - dodał Rektor.

Więcej o rankingu pisaliśmy tutaj.

Gala wręczenia statuetek polskim uczelniom z Rankingu THE World University Rankings odbyła się 20 listopada i była zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji Lumen 2023. Wydarzenie stanowi centralny punkt debaty o najlepszych praktykach w zarządzaniu polskim szkolnictwem wyższym. Wyróżnienie dla Uniwersytetu Gdańskiego odebrała Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG.

Nagroda THE World University Rankings  jest najlepszym dowodem na to, że nieustannie i dynamicznie rozwijamy się właściwie we wszystkich obszarach akademickich. To wynik pracy naszej świetnej kadry akademickiej, za co jestem jej wdzięczny - podsumował Rektor prof. Piotr Stepnowski.

Organizatorem konferencji Lumen jest Fundacja Rektorów Polskich.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy