Meet Errol Morris. Przegląd filmów mistrza amerykańskiego dokumentu

Errol

Pięć intrygujących filmów dokumentalnych o kontrowersjach społecznych oraz niesamowitych postaciach ze świata amerykańskiej polityki i nie tylko. Za wszystkimi stoi jeden człowiek: amerykański reżyser Errol Morris. Zapraszamy do Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy UG, gdzie 19 stycznia rozpocznie się przegląd filmów dokumentalisty. Po projekcjach odbędą się spotkania z badaczami kultury, filmoznawcami czy dziennikarzami, którzy opowiedzą o kontekście historycznym oraz sztuce filmowej.

Nazywany jest mistrzem amerykańskiego dokumentu i ludzkim wykrywaczem kłamstw - w swoich filmach nieustępliwie dąży do ujawnienia prawdy na ekranie. Przyglądał się zwykłym ludziom i decydentom. Badał tło kluczowych, nierzadko traumatycznych wydarzeń z historii współczesnych Stanów Zjednoczonych, m.in. wojen w Wietnamie i Iraku. Jedna z jego najsłynniejszych produkcji, Cienka niebieska linia (1988), doprowadziła do uniewinnienia niesłusznie skazanego człowieka. Laureat wielu nagród filmowych, w tym Oscara (Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary, 2003) czy Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie (Zwykła procedura operacyjna, 2008). W 2008 roku został uhonorowany nagrodą im. Marka Nowickiego, przyznawaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W dniach 19-21 stycznia 2024 i 26-28 stycznia 2024 w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy będziecie mieli okazję zapoznać się z jego twórczością.

Meet Errol Morris to przegląd najważniejszych filmów w dorobku amerykańskiego reżysera. W programie naszej retrospektywy znalazły się Cienka niebieska linia, Amerykańska dharma, Zwykła procedura operacyjna, Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary, Szybko, tanio i poza kontrolą, a także film dokumentalny poświęcony samemu twórcy, Errol Morris: szkic do portretu (reż. Charles Musser, Carina Rosanna Tautu, 2014). Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z filmoznawcami, kulturoznawcami, dziennikarzami oraz dokumentalistami, którzy porozmawiają zarówno o obrazie współczesnej Ameryki, zawartym w filmach Morrisa, jak i o samym medium, jakim jest film dokumentalny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Iwona Kurz, Paweł Łoziński, Anna Mazurkiewicz, Charles Musser, Piotr Pławuszewski, Patrycja Sasnal, Sebastian Smoliński, Piotr Tarczyński, oraz Grzegorz Welizarowicz.

Organizator: Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy.

Partner: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

Patroni medialni: Miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański, „Gazeta Uniwersytecka”, portal Trójmiasto.pl, SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie, czasopismo „Ekrany”, serwis Kusi na kulturę, portal Pełna Sala.

Wstęp na pojedynczy pokaz: 15 zł.

Przy zakupie karnetu weekendowego: 30 zł.

Przy zakupie karnetu na dwa weekendy: 60 zł.

Wydarzenie na Facebooku.

TBL

19.01.2024, godz. 18:00

Cienka niebieska linia (The Thin Blue Line, USA 1988, 103 min.)

Goście: Piotr Pławuszewski, Sebastian Smoliński

Dharma

20.01.2024, godz. 18:00

Amerykańska dharma (American Dharma, USA, Wielka Brytania 2018, 95 min.)

Gość: Piotr Tarczyński

Zwkla

21.01.2024, godz. 18:00

Zwykła procedura operacyjna (Standard Operating Procedure, USA 2008, 118 min.)

Goście: Iwona Kurz, Patrycja Sasnal

Jedenascie lekcji

26.01.2024, godz. 18:00

Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary (The Fog of War, USA 2003, 107 min.)

Goście: Anna Mazurkiewicz, Grzegorz Welizarowicz

Szybko tanio poza

27.01.2024, godz. 18:00

Szybko, tanio i poza kontrolą (Fast, Cheap & Out of Control, USA 1997, 82 min.)

Gość: Paweł Łoziński

Errol Morris

28.01.2024, godz. 18:00

Errol Morris: szkic do portretu (Errol Morris: A Lightning Sketch, reż. Charles Musser, Carina Rosanna Tautu, USA 2014, 72 min.)

Gość: Charles Musser

oprac. MJ/ZP, tekst Milena Szabat/ CF UG