Prodziekan Wydziału Chemii prof. Jolanta Kumirska została powołana w skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek wręczył podczas posiedzenia plenarnego Polskiej Komisji Akredytacyjnej VII kadencji akty nominacyjne członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej powołanym na kadencję 2024-2027. Uniwersytet Gdański w PKA reprezentować będą: prof. dr hab. Jolanta Kumirska z Wydziału Chemii (Zespół nauk ścisłych i przyrodniczych) oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Rada Konsultacyjna PKA).

Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) jest niezależną instytucją działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia poprzez nawiązywanie do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia. Działania te zmierzają do zapewnienia absolwentom polskich szkół wyższych wysokiej pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku pracy, a także do zwiększenia konkurencyjności polskich uczelni jako instytucji europejskich.

28 grudnia 2023 roku Minister Nauki Dariusz Wieczorek powołał skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2024-2027. Członkowie Komisji zostali powołani spośród kandydatów zgłoszonych przez: uczelnie, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, konferencje rektorów, prezydium PKA, Parlament Studentów RP, ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców. W gremium tym Prodziekan Wydziału Chemii prof. dr hab. Jolanta Kumirska reprezentuje nauki chemiczne i wchodzi w skład Zespołu nauk ścisłych i przyrodniczych.

- Powołanie na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej odbieram jako znaczące wyróżnienie, a zarazem duże zobowiązanie. Dbałość o jakość kształcenia jest mi niezwykle bliska i jest istotnymi obszarem mojej aktywności zawodowej - podkreśla prof. Jolanta Kumirska. - Powołanie na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej to kolejny ważny etap w mojej karierze zawodowej. Otwiera nowe horyzonty oraz pozwala spojrzeć na zagadnienia jakości kształcenia z jeszcze szerszej perspektywy. Jest to nowe, ważne dla mnie wyzwanie, któremu będę starała się w pełni sprostać. Dbałość o jakość kształcenia nie dotyczy tylko Wydziału i macierzystej Uczelni. Od roku 2016 byłam ekspertem merytorycznym Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zespole nauk ścisłych i przyrodnicznych (wcześniej nauk ścisłych) w dyscyplinie nauki chemiczne. Od tego czasu brałam udział w 16 akredytacjach studiów pierwszego i/lub drugiego stopnia na kierunkach, które całkowicie lub częściowo zostały przyporządkowane do dyscypliny nauki chemiczne.

Troską PKA jest dążenie, aby jej opinie, oceny, zalecenia, rekomendacje nie ograniczały autonomicznych inicjatyw uczelni promujących innowacyjność procesu dydaktycznego oraz wysoką kulturę jakości kształcenia, ale we współpracy i dialogu ze wszystkimi interesariuszami procesu kształcenia pomagały takie skuteczne inicjatywy podejmować. W swoich pracach kieruje się zasadą rzetelności, bezstronności i przejrzystości działania. W skład PKA wchodzi 100 członków oraz przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Prof. Jolanta Kumirska o swoim doświadczeniu w tym zakresie: Pełniłam funkcją Zastępcy Dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka UG ds. Dydaktycznych (kadencja 2012 – 2016). W roku 2016 objęłam funkcję Prodziekana ds. Studiów (2016 - 2020), następnie Prodziekana ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Chemii UG (kadencja 2020 – 2024). W 2014 roku uzyskaliśmy pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku ochrona środowiska (I i II stopień); w 2015 roku wyróżniającą ocenę instytucjonalną Polskiej Komisji Akredytacyjnej, obejmującą wszystkie kierunki studiów, które wówczas prowadziliśmy. W roku 2018 w ramach III edycji Ogólopolskiego Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością” uzyskaliśmy certyfikat „Studia z Przyszłością” dla studiów I stopnia na kierunku Biznes chemiczny. Dbamy też o uzyskiwanie europejskich akredytacji. W roku 2014 stowarzyszenie European Chemistry Thematic Network Association (ECTN) przyznało certyfikat jakości kształcenia dla kierunku chemia w zakresie tytułów zawodowych Chemistry Eurobachelor i Chemistry Euromaster. W roku 2019 uzyskaliśmy finansowanie z MNiSW w ramach programu „Akredytacje zagraniczne” i rozpoczęliśmy procedurę ich przedłużenia i rozszerzenia o nowe kierunki studiów. W styczniu 2022 roku otrzymaliśmy decyzję o odnowieniu oraz uzyskaniu certyfikatów ECTN dla następujących kierunków studiów: Eurobachelor Certification dla kierunku Chemia (odnowiony); Eurobachelor Certification dla kierunku Biznes chemiczny (nowy); Euromaster Certification dla kierunku Chemia (odnowiony); Chemistry Doctorate Eurolabel Certification dla Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Chemii i Biochemii przy Wydziale Chemii (nowy). Absolwenci rozpoczynający studia pomiędzy 1 października 2019 roku a 31 września 2026 roku mają prawo do posługiwania się tytułem zawodowym Licencjat (BSc in Chemistry) / Inżynier (Engineer in Chemical Business) / Magister (MSc in Chemistry) / Doktor nauk chemicznych (PhD in Chemistry), zatwierdzonym zarówno przez Uniwersytet Gdański, jak i Stowarzyszenie Europejskiej Sieci Tematycznej Chemii.

Dodajmy, że członkiem Rady Konsultacyjnej PKA jest prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii, Prezes Gdańskiego Oddziału PAN i Zastępca Przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej. Rada Konsultacyjna Polskiej Komisji Akredytacyjnej pełni funkcje opiniodawczo-doradcze w zakresie strategicznych kierunków rozwoju Komisji.

Relacja fotograficzna z wydarzenia - na stronie internetowej PKA pod linkiem: https://pka.edu.pl/2024/01/15/inauguracyjne-posiedzenie-plenarne-polskiej-komisji-akredytacyjnej-na-lata-2024-2027/

for. Biuro PKA
oprac. MNG/ZP, zdjęcia Biuro PKA