Ciekawi ludzie i pierwsze kroki w karierze – Studenckie Koła Naukowe UG

Studia na Uniwersytecie Gdańskim to nie tylko wykłady i ćwiczenia! Uczelnia oferuje również wiele opcji dla tych, którzy zainteresowani są aktywnością studencką i realizowaniem się po zajęciach - wśród nich liczne studenckie koła naukowe. Niektóre mogą się poszczycić wieloletnią tradycją, inne funkcjonują od niedawna, ale już zdążyły zaznaczyć swoją obecność w życiu akademickim!

Do kół należą zarówno studenci, którzy studiują kierunki powiązane z daną tematyką, jak i ci studiujący zupełnie inne zagadnienia, ale mający szerokie zainteresowania. Aby przybliżyć działalność studenckich kół naukowych na Uniwersytecie Gdańskim, skontaktowaliśmy się z ich uczestnikami. Wszystkim zadaliśmy ten sam zestaw pytań, który pozwoli nam spojrzeć na historię i teraźniejszość wybranych SKO.

 

Studenckie Koło Naukowe Oceanografów - Wydział Oceanografii i Geografii

Studenckie Koło Naukowe Oceanografów UG kontynuuje działalność Stowarzyszenia o tej samej nazwie, założonego w 1952 roku na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, która wraz z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Sopocie w 1970 roku utworzyła Uniwersytet Gdański. Odbudowane w 2003 roku, stale zrzesza licznych działaczy będących studentami wszystkich poziomów studiów.

 

Sebastian Domdalski: - Od kiedy funkcjonujecie?

Wiktoria Chudzik: - Niedawno stuknęła nam pięćdziesiątka - koło rozpoczęło swoją działalność w latach 70.

- Czym się zajmujecie?

- Przede wszystkim wzajemnie się motywujemy i dzielimy zdobytą wiedzą oceanograficzną. Z pasją angażujemy się w różne wydarzenia naukowo-edukacyjne, aby pokazywać ludziom, jak piękne i złożone są morza i oceany. Przedstawiamy, jak funkcjonują, jakie organizmy w nich żyją oraz dlaczego są tak ważne dla ludzi. Prezentujemy również aspekty związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Uwielbiamy organizować wycieczki dla członków i członkiń naszego koła, eventy takie jak sprzątanie plaży czy wyjścia w teren, które integrują i angażują naszą społeczność, dając power do dalszego działania!

- Ile osób jest w Waszym kole?

- Aktualnie w naszym kole jest 45 osób.

Jaki jest zakres działań Waszego koła?

- Główne obszary naszej działalności to:

  • Popularyzacja nauki
  • Szerzenie wiedzy oceanograficznej
  • Edukacja i uwrażliwienie na zmiany zachodzące w przyrodzie, z naciskiem na morza i oceany
  • Integracja społeczności studenckiej zainteresowanej tematyką oceanograficzną
  • Wymiana wiedzą oraz doświadczeniem, pomoc dla młodszych członków i członkiń koła
  • Organizacja warsztatów oceanograficznych dla studentów, szkół oraz innych zainteresowanych osób

- Jak wygląda nabór do koła?

- Na początku roku akademickiego organizujemy spotkanie rekrutacyjne, podczas którego opowiadamy o działalności koła i zbieramy maile od osób, które chcą dołączyć. Zazwyczaj organizujemy wówczas integracyjny ice-breaking, zwłaszcza że na takie spotkania najczęściej przychodzą osoby dopiero zaczynające swoją przygodę ze studiami. Następnie przesyłamy na podane maile formularz zgłoszeniowy – ci, którzy go wypełnią, w pierwszym 2-miesięcznym okresie stają się sympatykami koła, a po upływie tego czasu i podjęciu indywidualnej decyzji o pozostaniu w kole - oficjalnie zostają naszymi członkami lub członkiniami.

Formularz zgłoszeniowy jest również udostępniany na Facebooku oraz stronie koła, można się z nami także kontaktować poprzez maila i sociale (Fb, Ig) w celu uzyskania informacji.

 

Koło Historyków

Naukowe Koło Historyków UG - Wydział Historyczny

Koło działa już ponad 20 lat - kontynuuje działalność Koła Ikonograficznego, powstałego w 1987 roku. W grudniu 1996 roku po opracowaniu nowego statutu i reorganizacji powstało Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego, które zrzesza studentów historii (i nie tylko!) wszystkich lat.

Sebastian Domdalski: - Od kiedy funkcjonujecie?

Michał Piłat: - Nasze Koło funkcjonuje pod różnymi nazwami, lecz nieprzerwanie od 29 listopada 1957 roku, a więc powstało jeszcze w ramach Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Czyni to je jednym z najstarszych kół naukowych na naszym uniwersytecie! Proszę nie wierzyć twierdzeniom Naukowego Koła Chemików UG, że są najstarszym z kół, bowiem powstali dopiero w 1963 r., więc przeszło 5 lat później od nas (w następnym numerze naszego czasopisma wydziałowego „Argumenta Historica” prawdopodobnie ukaże się moja polemika wraz z argumentacją obalającą twierdzenia Koła Chemików). Według moich ustaleń najstarszym kołem byłoby Koło Naukowe Geografów (założone w 1954 r.), jednak nie znam źródeł potwierdzających ich nieprzerwaną działalność do dnia dzisiejszego. Jeżeli potrzebowalibyście informacji albo porady w sprawie badań nad historią kół naukowych na UG, to służę pomocą, gdyż nieco siedziałem w tej tematyce i pisałem z niej licencjat.

- Czym się zajmujecie?

- Zajmujemy się organizacją ponadprogramowych aktywności z zakresu studiów historycznych oraz działalnością samokształceniową, badawczą i popularyzatorską problematyki historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów regionalnych. Ponadto prowadzimy samodzielną działalność archiwalną w zakresie gromadzenia, opracowywania i udostępniania dokumentacji naszego koła oraz tej związanej ze studiami historycznymi i Uniwersytetem Gdańskim, które służyć mogą jako źródła do badań. Posiadamy własny zasób archiwalny z lat 1965-2020, o którym informacje znaleźć można na portalu Zbiory Społeczne.

- Ile osób jest w Waszym kole?

- Na chwilę obecną koło liczy 23 członków zwykłych (czynni studenci) i 1 członka honorowego (absolwent), czyli łącznie 24 osoby.

- Jaki jest zakres działań Waszego koła?

- Organizujemy różne wydarzenia o charakterze naukowym bądź popularnym (konferencje naukowe, wykłady otwarte, prelekcje, warsztaty, spotkania dyskusyjne), wygłaszamy referaty na konferencjach, uczestniczymy w warsztatach organizowanych przez inne ośrodki i instytucje, a także część członków publikuje wyniki swoich badań bądź dzieli się wiedzą w formie popularnonaukowej. Widujemy się również na spotkaniach bardziej formalnych (omówienie bieżącej działalności i planów na przyszłość, wybory zarządu koła) lub nieco mniej formalnych (wigilia, pójście do kina na film historyczny, integracja towarzyska).

- Jak wygląda nabór do koła?

- Staramy się cyklicznie na początku każdego roku akademickiego informować o możliwości dołączenia do koła. Aby zostać członkiem/członkinią, należy wypełnić deklarację dostępną na naszej stronie internetowej, a następnie przesłać ją na naszego maila. Według statutu zarząd podejmuje uchwałę o wstąpieniu do koła, ale w praktyce przyjmujemy każdą osobę po samym wysłaniu deklaracji członkowskiej.

Koło Kos

Studenckie Koło Naukowe Ornitologiczne „Kos” - Wydział Biologii

KOS UG jest organizacją studencką zrzeszającą osoby zainteresowane problematyką związaną z ptakami. Działalność koła dzieli się na trzy główne kierunki: naukowa - monitoringi i obozy obrączkowania ptaków; ochrona ptaków na terenach znacznie wykraczających poza obszar Trójmiasta (czynna ochrona rezerwatu Mewia łacha: 2007 i 2008, pisanie projektów ochrony ptaków, tworzenie raportów dla władz zajmujących się ochroną środowiska); szeroko rozumiana edukacja ekologiczna i ornitologiczna kierowana do wszystkich grup wiekowych, od uczniów szkół podstawowych po słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku (wykłady, wycieczki terenowe i konkursy).

Na co dzień koło współpracuje ze stowarzyszeniem Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING.

Natalia Gogolińska: - Od kiedy funkcjonujecie?

Kamila: - Nasze koło oficjalnie zostało powołane w 2006 roku.

- Czym się zajmujecie?

- Jak wskazuje nazwa, nasze koło zrzesza ludzi zajmujących się ornitologią (tak początkujących, jak i zaawansowanych), czyli w skrócie zajmujemy się ptakami..

- Ile osób jest w Waszym kole?

- Obecnie w naszym kole mamy 30 członków.

- Jaki jest zakres działań Waszego koła?

- Nasze koło bierze czynny udział w wydarzeniach i targach edukacyjnych, na których edukujemy chętnych z zakresu ornitologii: gniazd, piór, dokarmiania, migracji, identyfikacji, zagrożeń (takich jak mikroplastik czy koty). Prowadzimy również edukacyjno-badawczą Akcję Karmnik, na której edukujemy chętnych na temat metod badania ptaków oraz ich identyfikacji, a przy tym pokazujemy proces obrączkowania ptaków. Nasi członkowie prowadzą także projekty z zakresu monitoringu występowania różnych gatunków czy eksperymenty terenowe. Organizujemy też dla kołowiczów wyjścia w teren na obserwacje.

- Jak wygląda nabór do koła?

- Można do nas dołączyć, pisząc wiadomość na Facebooku czy maila i przychodząc na spotkanie. Nie trzeba być z Wydziału Biologii!

 

Naukowe Koło Logistyki - Wydział Ekonomiczny

Naukowe Koło Logistyki zrzesza zakochanych w logistyce studentów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy poszukują możliwości wykorzystania wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach w praktyce. Służą temu liczne wizyty studyjne, wyjazdy na konferencje i konferencje organizowane przez nas, a także spotkania z praktykami.

Natalia Gogolińska: - Od kiedy funkcjonujecie?

Kinga Koy: -Nieprzerwanie od 1997 roku.

- Czym się zajmujecie?

- Zrzeszamy studentów zainteresowanych tematami z branży TSL, ale nie tylko. Naszym głównym obszarem zainteresowania jednak wciąż pozostaje logistyka, bo głęboko wierzymy, że jest w każdym aspekcie nie tylko branży, ale i życia codziennego.

- Ile osób jest w Waszym kole?

- Na ten moment około 25, ale rozpoczynamy akcje marketingowe i liczymy, że będzie nas więcej.

- Jaki jest Wasz zakres działań?

- Włączamy się w działania na Wydziale Ekonomicznym i na całym Uniwersytecie. Braliśmy udział w Targach EDU OFFSHORE WIND, byliśmy na Dniach Otwartych UG i na Dniach Zrównoważonego Rozwoju.

Z naszych działań:

  • coroczna konferencja na Helu, w Stacji Morskiej UG,
  • coroczne Sopockie Warsztaty Logistyczne, podczas których odbywa się konkurs referatów studenckich, spotkania z praktykami z branży oraz wizyty studyjne w przedsiębiorstwach,
  • akcje charytatywne - Kiermasze Ciast, z których środki przekazywaliśmy na Bank Żywności, a w tym roku na byłą Prezeskę Koła, która uległa wypadkowi i potrzebuje rehabilitacjI,
  • Rajd Rowerowy,
  • spotkania z praktykami logistyki dla wszystkich chętnych studentów wydziału,
  • udział w programie TopYoung100, gdzie nasi przedstawiciele zawsze godnie nas reprezentują.

 

- Jak wygląda nabór do koła?

- Nie prowadzimy specjalnej rekrutacji - można dołączyć do nas w każdym momencie roku akademickiego. Jeśli ktoś się pojawia - automatycznie może zostać jednym z nas :) Ogłaszamy się zawsze na początku semestrów, ale nie ma żadnych rozmów rekrutacyjnych. Jesteśmy otwarci na każdą zaangażowaną i chętną do działania osobę.

 

Studenckie Koło Etnologów UG - Wydział Historyczny

Koło powstało z inicjatywy kilkorga studentów etnologii w marcu 2011 roku, ale formalnie początki działań przypadają na listopad 2011 roku. Koło organizuje otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych etnologią, antropologią kulturową, wielokulturowością. W ramach spotkań odbywają się wykłady, na które zapraszani są badacze z ośrodków naukowych całej Polski.

Marcel Tworkowski: - Od kiedy funkcjonujecie?

Kornelia Wojewódzka: - Nasze Koło funkcjonuje od 2011 roku.

- Czym się zajmujecie?

- Zajmujemy się paroma cyklicznymi projektami na dużą skalę oraz wieloma mniejszymi. Z tych dużych, co roku współorganizujemy Ogólnopolską Konferencję Antropologiczną w Mostkach, zapraszamy badaczy z Polski i spoza kraju na wykłady w ramach cyklu „Ścieżki Antropologii Współczesnej” (3-4 na rok akademicki), spotykamy się regularnie w gronie Koła oraz w gronie zarządu, są wieczorki filmowe i tego typu mniejsze akcje. Ponadto, co roku organizowane są przez nas Etnoandrzejki i Etnowigilia, które są okazją do spędzenia czasu w gronie studentów i profesorów naszego Instytutu. Dzielimy się również swoją wiedzą i zainteresowaniami powiązanymi z antropologią - uczenie się także od siebie nawzajem i faktyczne współtworzenie Koła jest dla nas bardzo ważne. Aby lepiej się poznać, jedziemy w tym roku na wycieczkę integracyjno-naukową do skansenu w Klukach i dwóch innych pomorskich muzeów etnograficznych. Przygotowaliśmy stoisko naszego kierunku na Dni Otwarte. Mniej lub bardziej oficjalnie współpracujemy z różnymi instytucjami (biblioteka, fundacja zajmująca się Krajem Basków, centrum Badań Andyjskich UW).

- Ile osób jest w Waszym kole?

- W naszym Kole działa około 10-15 osób. Jest to trochę mniej niż połowa studentów z wszystkich lat naszej Etnologii.

- Jaki jest Wasz zakres działań?

- Tak jak mówiłam wcześniej, ogólnopolski i międzynarodowy, ale robimy również mniejsze wydarzenia.

- Jak wygląda nabór do koła?

- Do Koła mogą zgłaszać się osoby studiujące Etnologię na UG. Warunkiem przyjęcia do Koła jest uczestnictwo w spotkaniach organizacyjnych, które mamy raz na trzy tygodnie. Nowi członkowie będą dostawać legitymację członkowską, co planujemy wprowadzić w tym miesiącu.

 

Tęczowy Port - Wydział Nauk Społecznych

Tęczowy Port UG to organizacja osób LGBTQ+ oraz osób sojuszniczych studiujących na Uniwersytecie Gdańskim, która swoją działalność rozpoczęła w 2022 roku. Nasza działalność skupia się na kilku obszarach - integracji i aktywizacji, udzielaniu wsparcia i pomocy oraz organizacji wydarzeń naukowych, edukacyjnych, społecznych i kulturalnych.

Marcel Tworkowski: - Od kiedy funkcjonujecie?

O: - Tęczowy Port UG został założony w grudniu 2021 roku i od tamtej pory działamy prężnie bez większych przestojów, oczywiście z wyjątkiem wakacji, na czas których zazwyczaj zawieszamy naszą działalność i doładowujemy baterie, aby rozpocząć nowy rok akademicki z nowymi pomysłami.

- Czym się zajmujecie?

- Zajmujemy się głównie integracją i zrzeszaniem społeczności LGBTQ+ na Uniwersytecie Gdańskim. Oczywiście nie zamykamy się też na uczestnictwo osób studenckich z innych trójmiejskich uczelni w naszych spotkaniach. Staramy się działać przeciw dyskryminacji: prowadzimy akcje edukacyjne mające na celu uwidocznienie naszej społeczności w środowisku akademickim i eliminujące dyskryminację w stosunku do osób LGBTQ+.

- Ile osób jest w Waszym kole?

- Jest to liczba bardzo płynna. Na obecną chwilę jest to około 15 aktywnych osób członkowskich.

- Jaki jest Wasz zakres działań?

- Prowadzimy inicjatywę filmową Rekinado dla fanatyków kina oraz klub książkowy Latarnik dla fanów literatury. Oprócz tego organizujemy spotkania rozwojowe (np. szkolenie z samoobrony) i warsztaty artystyczne. Inicjatywę co do charakteru naszych spotkań staramy się też oddawać naszym osobom członkowskim, aby one zdecydowały, co chcą robić.

- Jak wygląda nabór do koła?

- Nie ma konkretnych kryteriów, które trzeba spełniać, by zostać osobą członkowską naszego koła. Prowadzimy rekrutację online, po której zazwyczaj przeprowadzamy krótkie rozmowy z osobami kandydackimi.

Opisane koła to zaledwie kilka spośród możliwości, jakie oferuje Uniwersytet Gdański. Jak widać, w opinii ich uczestników są  świetnym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Pozwalają poznać studentów o podobnych zainteresowaniach, a takżezacząć realizować się w danym kierunku jeszcze przed podjęciem pracy w zawodzie. Wszystko to sprawia, że do studenckich kół naukowych dołącza coraz więcej uczestników i realizują oni coraz to nowsze pomysły.  Listę wszystkich zarejestrowanych Studenkich Kół Naukowych można znaleźć tutaj.

Tekst i opracowanie: Julia Kuszewska Wywiady i materiał: Sebastian Domdalski, Marcel Tworkowski, Natalia Gogolińska. Autorki i autorzy studiują na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, II rok MSU, Reklama i PR