Dr Alicja Mikołajczyk wytypowana jako Rising Star in Materials Science 2023

1

Rising Stars in Materials Science to wyróżnienie przyznane 17 początkującym naukowcom, którzy reprezentują rozległość, różnorodność i wzajemne powiązania nauk o materiałach prowadzonych na całym świecie. W grupie docenionych naukowców znalazła się dr Alicja Mikołajczyk z Pracowni Chemoinformatyki Środowiska na Wydziale Chemii.

Redakcja ACS Materials Au wytypowała grupę Wschodzących Gwiazd Materiałoznawstwa 2023 (Rising Stars in Materials Science). Spośród ponad 300 nominacji wybrano 17 początkujących naukowców. Każda z nagrodzonych osób napisała artykuł lub recenzję, które zostały zebrane w wirtualnym wydaniu specjalnym ACS Materials Au 2023 Rising Stars in Materials Science. Artykuł opublikowany przez dr Alicję Mikołajczyk z Wydziału Chemii nosi tytuł: „A Quantitative Structure-Permittivity Relationship Study of a Series of Polymers”.

- Moje badania mają na celu opracowanie modeli obliczeniowych wspieranych przez sztuczną inteligencję do projektowania nowych chemikaliów i zaawansowanych materiałów integrujących funkcjonalność oraz ramy „Safe and Sustainable by Design” („zaprojektowane jako bezpieczne i zrównoważone”). Sztuczna inteligencja i zaawansowane materiały to 2 z 6 kluczowych technologii wspomagających (KET), które mogą przyczynić się do przekształcenia przemysłu UE w bardziej odporny i konkurencyjny w skali globalnej. Dlatego też rozwój narzędzi obliczeniowych dla SSbD w sposób efektywny kosztowo i politycznie znalazł się w czołówce najnowszej polityki UE - mówi dr Alicja Mikołajczyk.

ACS Publications jest liderem w zapewnianiu dostępu do informacji i badań związanych z chemią za pośrednictwem recenzowanych czasopism i e-booków. Również badania laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii i medycyny zostały opublikowane w czasopismach i ebookach ACS Publications.

Dr Alicja Mikołajczyk ukończyła studia licencjackie z chemii w 2011 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a następnie w 2013 roku studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2017 r. uzyskała stopień doktora nauk chemicznych pod kierunkiem prof. Tomasza Puzyna na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2014-2019 odbyła 8 krótkoterminowych staży naukowych w USA (Jackson State University, North Dakota State University) i Ekwadorze (Yacha Tech). Dr Mikołajczyk kontynuuje badania naukowe jako adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się również digitalizacją chemii jako współwłaścicielka i specjalistka ds. badań i rozwoju w QSAR Lab, spółce spin-off założonej przez pracowników Środowiskowego Laboratorium Chemoinformatyki i prof. Tomasza Puzyna. Od ponad 10 lat dr Mikołajczyk stosuje metody ML/AI do przenoszenia chemii z tradycyjnych laboratoriów do przestrzeni wirtualnej, aby wspierać tańszy, szybszy i bardziej wydajny rozwój bezpiecznych i zrównoważonych nanomateriałów wieloskładnikowych (MCNM). Jej obecna praca ma na celu zmianę paradygmatu metod ilościowych zależności struktura-aktywność (QSAR), aby uczynić je metodami zorientowanymi na regulacje prawne w procesie projektowania bezpieczniejszych i bardziej wydajnych MCNM. Dr Mikołajczyk jest autorem 44 artykułów w wiodących czasopismach naukowych, takich jak Nature Nanotechnology, ACS Nano, Chemistry of Materials, oraz czasopismach biznesowych, np. w magazynie Forbes. Współpracuje z 70 instytucjami na pięciu kontynentach, realizując projekty finansowane z unijnego programu Horyzont 2020  (następnie Horyzont Europa). Dr Mikołajczyk jest również laureatką polskich i międzynarodowych nagród, w tym stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nagród Polskiej Akademii Nauk oraz Sustainable Nanotechnology Organization w Waszyngtonie. Więcej informacji o dr Mikołajczyk i laboratorium QSAR można znaleźć na stronie: https://www.qsarlab.com

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy