Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje Centrum Zrównoważonego Rozwoju

prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, mówi dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego powołał Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Nowa jednostka umożliwi lepszą koordynację działań podejmowanych przez naukowców UG między innymi poprzez wzmacnianie relacji z otoczeniem zewnętrznym oraz nauczanie w z zakresu STS, w szczególności w obszarze zmian klimatu i transformacji energetycznych.

Zadania nowo powołanego Centrum będą koncentrowały się wokół trzech obszarów:

1. Upowszechniania Agendy Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 wśród społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu oraz w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

2. Inicjowania badań interdyscyplinarnych zorientowanych przyszłościowo w obszarze STS (ang. Science - Technology - Society) Nauka - Technologia – Społeczeństwo.

3. Intensyfikacji współpracy z instytucjami publicznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami i instytucjami edukacyjnymi w zakresie szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.

- W naszej uczelni pracuje bardzo wielu wybitnych ekspertów zajmujących się różnorodnymi aspektami zrównoważonego rozwoju. Powołanie Centrum umożliwi lepszą koordynację i synergię działań podejmowanych przez naszych uczonych chociażby poprzez budowanie i wzmocnienie relacji z otoczeniem zewnętrznym, analizę dobrych praktyk nauczania w Polsce i zagranicą z zakresu STS, w szczególności w obszarze zmian klimatu i transformacji energetycznych. Chciałbym też aby Centrum włączyło UG do działalności sieci uniwersytetów realizujących cele zrównoważonego rozwoju, podejmowało działalność lobbystyczną na rzecz włączenia kwalifikacji związanych z polityką klimatyczną i transformacją energetyczną do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacjimówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

- Działalność Centrum Zrównoważonego Rozwoju jest także związana z realizacją tzw. trzeciej misji uczelni wpisującej się m.in. w odpowiedzialność za rozwój społeczny i gospodarczy państwa i regionu. Realizacja tego celu znajduje odzwierciedlenie w postaci tzw. wpływu społecznego będącego kryterium III ewaluacji jakości działalności naukowejdodaje prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Zadania Centrum będą realizowane m.in. w ramach realizacji projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych.

18 stycznia Rektor UG powołał dr hab. Sylwię Mrozowską, prof. UG  na stanowisko Dyrektora Centrum.

- W ramach Centrum będziemy rozwijać program stażowy dla studentów i doktorantów, szczególnie tych zainteresowanych zrównoważonym rozwojem i przygotowujących prace dyplomowe w tym obszarze. Ważne by w  Centrum studenci mogli włączyć się w różnorodne działania m.in.  projektowe. We współpracy z innymi jednostkami naszego Uniwersytetu będziemy również prowadzili szkolenia, warsztaty i debaty. W myśl idei Uniwersytetu Otwartego działania te będą skierowane do wszystkich zainteresowanych. W tej chwili przygotowujemy bazę ekspertów oraz raport pokazujący dotychczasowe działania badawcze i dydaktyczne w obszarze zrównoważonego rozwoju realizowane na naszym Uniwersytecie - mówi dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Zespół Prasowy UG