Rektor UG Przewodniczącym Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita

Rektor prof. Piotr Stepnowski objął przewodnictwo Uczelni Fahrenheita podczas Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Funkcję tę przekazał dotychczasowy przewodniczący -  prof. Marcin Gruchała, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zgodnie ze statutem Związku Uczelni kadencja Przewodniczącego trwa dwa lata i formalnie rozpoczyna się z dniem 1 września. Przekazanie Rektorowi prof. Piotrowi Stepnowskiemu przewodnictwa na najbliższą kadencję nastąpiło 28 sierpnia 2024 r. podczas Zgromadzenia Związku, którego członkowie przyjęli uchwałę w tej sprawie jednogłośnie.

Zgromadzeni podziękowali oklaskami dotychczasowemu Przewodniczącemu Rektorowi prof. Marcinowi Gruchale. Rektor GUMedu kończy również kadencję na stanowisku rektora tej uczelni. W posiedzeniu uczestniczył jego następca - Rektor Elekt prof. Michał Markuszewski.

Jak podkreślił obejmujący funkcję Przewodniczącego Związku Rektor prof. Piotr Stepnowski: - Społeczności naszych uczelni oczekują, że sojusz będzie nadal dynamicznie się rozwijał, tworząc możliwości współpracy w kolejnych obszarach. Czekamy na zapisy w ustawie dotyczące lepszych warunków federalizacji, a tymczasem - działamy dalej!

Potwierdzeniem tych słów była, przedstawiona przez Kierownika Katedry Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych GUMedu prof. Bartosza Karaszewskiego, propozycja rozwinięcia Centrum Chorób Mózgu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w kierunku interdyscyplinarnej międzyuczelnianej jednostki badawczej.

W dalszej części obrad omówione zostały działania bieżące i finansowe oraz plan uroczystego otwarcia roku akademickiego 5 października.

Gdańskie otwarcie roku akademickiego

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w ostatnim kwartale 2024 roku jest coroczne wspólne otwarcie roku akademickiego, po raz trzeci organizowane z inicjatywy Uczelni Fahrenheita, we współpracy z Miastem Gdańsk.

Podobnie jak w latach ubiegłych w uroczystościach wezmą udział reprezentacje pomorskich uczelni wyższych oraz władze samorządowe. Wspólny przemarsz Traktem Królewskim przy dźwięku carillonów, w towarzystwie muzyków i artystów, zaplanowany jest na 5 października. Rozpocznie się o godz. 11:00 przy Złotej Bramie, a zakończy na przedprożach Dworu Artusa, gdzie krótkie wystąpienia wygłoszą reprezentanci władz, studentów i doktorantów.

Do udziału zapraszamy wszystkich członków społeczności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Szczegółowe informacje niebawem zostaną opublikowane za pośrednictwem kanałów komunikacji Uczelni Fahrenheita.

Następnie posiedzenie Zgromadzenia Związku Fahrenheita zaplanowane jest na grudzień 2024 roku.

Karolina Sienkiewicz/FarU, MNG/UG; fot. Alan Stocki/ Zespół Prasowy UG