Jubileusz 50-lecia pracy uniwersyteckiej prof. Jerzego Bolałka

prof. Bolałek

50 lat pracy uniwersyteckiej w 55-letniej uczelni - na Wydziale Oceanografii i Geografii UG świętowaliśmy osiągnięcia i dorobek kierownika Katedry Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza prof. dr. hab. Jerzego Bolałka. W uroczystości poświęconej wybitnemu oceanografowi udział wzięli przedstawiciele świata akademickiego, rodziny profesora, jak i mieszkańcy Gminy Dobra, w której prof. Jerzy Bolałek dorastał.

- Rok 1965, listopad, do Dobrej przyjeżdża zespół i w trakcie występów jest konkurs, biorę w nim udział i co dostaję w ramach nagrody? Nie uwierzą Państwo, album Stanisława Kujawy „Spacerem po głębinach morskich”, ale trzeba iść za ciosem. W następnym roku wiosną jest konkurs czytelniczy i czego dotyczy? Spraw morskich. Przygotowuje się, czytam, uczę się, co to jest burta, zatoka i morze - opowiadał o początkach swojej przygody z oceanografią prof. Jerzy Bolałek. 

Medal

Karierę naukową jubilata zreferowała prof. dr hab. Magdalena Bełdowska, która przejmie kierownictwo Katedry Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza po prof. Jerzym Bolałku. Naukowczyni opowiedziała o początkach drogi akademickiej jubilata, jako pierwszego absolwenta kierunku Oceanografia Fizyczna, o jego pierwszych krokach w Instytucie Oceanografii i w kolejnych strukturach UG, jego dorobku naukowym, a także mentorskim jako promotora prac doktorskich.

- Te niezwykłe osiągnięcia, które pokazała nam przed chwilą prof. Magda Bełdowska, dają nam pogląd na to co Jurek zrobił dla naszej uczelni, ale też dla całej społeczności naukowej i dydaktycznej, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Tutaj po raz pierwszy przecinają się nasze drogi, bo tak jak Jurek był pierwszym absolwentem samodzielnego kierunku Oceanografia Fizyczna, tak ja byłem pierwszym absolwentem kierunku Ochrona Środowiska. Czuję tu pewną historyczną łączność między naszymi karierami, szczególnie że w przyszłości ochrona środowiska wytyczała nasze spotkania na bardzo wielu płaszczyznach.

Następnie Rektor UG wręczył prof. Jerzemu Bolałkowi najwyższe wyróżnienie Uniwersytetu Gdańskiego dla pracowników uczelni, czyli Złoty Medal UG Doctrinae Sapientiae Honestati. Do nagrody prof. Piotr Stepnowski dołączył reprodukcję ryciny Petera Willera, na podstawie której prof. Jerzy Limon doszedł do wniosku, że w Gdańsku grano Szekspira już na przełomie Renesansu i Oświecenia.

Rozmowa

Jubilat opowiedział więcej historii z minionych 50 lat pracy akademickiej podczas rozmowy z dr Beatą Czechowską-Derkacz z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Prowadząca pytała m.in. o pierwszy kontakt z oceanografią, legendarną pamięć absolutną profesora i niestandardowe podejście do zatrudniania pracowników.

Następnie goście wydarzenia - rodzina jak i współpracownicy jubilata - dziękowali i wychwalali dorobek naukowy prof. Jerzego Bolałka, ale także jego niezwykłe podejście do ludzi i skromność. Krótkie podziękowania i prezenty na ręce jubilata złożyli m.in. Rektor UG w latach 1996-2002 prof. dr hab. Marcin Pliński, Zastępca Dyrektora IO PAN dr hab. Sławomir Sagan i prof. dr hab. Alicja Węgrzyn. Za wszystkie lata współpracy podziękowali także pracownicy Katedry Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza.

Zdjęcie grupowe

- Mój największy sukces to zespół. Mogłem być dobrym szefem, bo miałem dobrych pracowników. Zawsze namawiałem innych, aby być z zespołem ludzkim. To jest bardzo istotne, abyśmy rozumieli siebie i wiedzieli o swoich problemach. Jeżeli ktoś ma problem z dzieckiem, rodzicem, wtedy można go odciążyć - odpowiedział na podziękowania prof. Jerzy Bolałek. 

Uroczystość zakończył występ Studia Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego. 

fot. i tekst Marcel Jakubowski