Jak myśleć i mówić o Europie i „prawie integracji” 20 lat po Akcesji do Unii Europejskiej? - taki był tytuł wykładu inauguracyjnego prof. Tomasza Koncewicza, Kierownika Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej. Wykład poprzedziły przemówienia Prorektora prof. Wiesława Laskowskiego i Dziekana WPiA prof. Wojciecha Zalewskiego. Władze rektorskie na uroczystej inauguracji reprezentowali Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski oraz Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. Licznie przybyli również reprezentanci innych wydziałów oraz jednostek UG, a także władz samorządowych i trójmiejskiego środowiska prawniczego. W imieniu Rektora UG głos zabrał prof. Wiesław Laskowski:
- Fizyka i prawo mają wiele wspólnego. Fizycy próbują odgadnąć prawa rządzące wszechświatem, prawnicy próbują odnaleźć prawa, które w najlepszy sposób organizują społeczeństwa. W fizyce rozstrzygający jest eksperyment, w prawie doświadczenie społeczne. Nieostrożność fizyka może spowodować eksplozję, prawnika - doprowadzić do wybuchu społecznych emocji.
Prorektor pogratulował Wydziałowi Prawa i Administracji sukcesów odniesionych w ubiegłym roku akademickim, w tym podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Gdańsku Filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz wysokich pozycji w rankingach. Prorektor podkreślił, że wszyscy absolwenci, którzy uzyskali bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia studiów i zdawali egzaminy wstępne na aplikacje, dostali się. Świadczy to o wysokim poziomie kształcenia i rysuje przed studentami perspektywy na sukces w karierze prawniczej.
Dziekan WPiA prof. Wojciech Zalewski powiedział: - Mamy teraz wyjątkowy czas, zwłaszcza w perspektywie prawa. Niedawno w Nowym Jorku ONZ podpisało „Pakt dla przyszłości” - to właśnie dokumenty prawa międzynarodowego mają tworzyć ramy dla przyszłych działań. W zeszłym roku byliśmy gospodarzami konferencji z udziałem członków Komisji Weneckiej, podczas której dyskutowaliśmy o europejskim standardzie prawnym. Osiem minionych lat pokazało, jak istotne w prawie są wartości i właśnie standard prawny, ważniejsze niż litera poszczególnych zapisów, które mogą się zmieniać.
Dziekan podsumował także działania związane z goszczeniem w zeszłym roku na WPiA Katedry im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którą obejmowała była Premier RP Hanna Suchocka oraz opowiedział o sukcesach studentów w międzynarodowych zawodach Moot Court Competition, o wdrożonym Blended Intensive Programme, o kolejnych kierunkach anglojęzycznych i planowanym kierunku w formule podwójnego dyplomu, prowadzonym wspólnie z partnerami z Chin. Mówiąc o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Gdańsku Filii KSSiP, które będzie miało ogromne znaczenie dla całego regionu, prof. W. Zalewski sparafrazował słowa Churchilla: - To jest dopiero koniec początku. Zabiegaliśmy o to od dawna, ale przed nami wciąż długa droga.
Dziekan wspomniał również, że kryminologia pozostaje niezmiennie kierunkiem cieszącym się dużym zainteresowaniem, a także powitał ponownie w murach Wydziału doktorantów. Dyrektorem szkoły doktorskiej został w nowym roku akademickim prof. Jerzy Zajadło.
Do studentów zwrócił się także Przewodniczący Rady Samorządu Studentów WPiA UG, Michał Tworek. Kilka słów powiedział również przedstawiciel ELSA Gdańsk, Dominik Radowski, który zachęcił studentki i studentów do wstępowania w szeregi ELSA, a także innych stowarzyszeń studenckich i kół naukowych.
Immatrykulację studentów przeprowadziła Prodziekan ds. Kształcenia WPiA dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, prof. UG, a nagrody za działania naukowe, dydaktyczne i administracyjne wręczył Prorektor prof. Wiesław Laskowski. Specjalne wyróżnienie Dydaktyka Roku dr. Andrzejowi Lewnie wręczył Przewodniczący Samorządu Studenckiego WPiA.
Zgodnie z tradycją, inaugurację roku akademickiego zakończył wykład inauguracyjny, wygłoszony w tym roku przez prof. Tomasza Koncewicza.
- „Gdy mówimy o integracji Europejskiej za dużo czasu poświęcamy na pytanie jak, a za mało się koncertujemy na dlaczego - cytował swojego byłego profesora. Odpowiedź na pytanie „dlaczego” była istotą wykładu: dlaczego pozostajemy w UE pomimo dzielących nas różnic. - Pytanie „dlaczego” jest pytaniem o aksjologię, o wartości, które nas, Polaków, połączyły z pozostałymi narodami europejskimi.