Prof. Adam Wiśniewski sędzią ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

AW

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wybrało dr. hab. Adama Wiśniewskiego, prof. UG na jednego z czterech sędziów ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski. Sędziowie ad hoc ETPC są wyznaczani do udziału w rozpatrywaniu spraw przez Prezesa Trybunału, w przypadku gdy sędzia krajowy jest niezdolny do zasiadania w Izbie, wyłącza się albo jeżeli brak jest takiego sędziego.

- Moje kwalifikacje na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka potwierdził Panel Doradczy Ekspertów Rady Europy ds. wyłonienia kandydatów w lipcu tego roku wydając pozytywną opinię na temat mojej kandydatury - mówi prof. Adam Wiśniewski - Zaproponowanie mi funkcji sędziego ad hoc ETPC traktuję jako wyraz uznania moich kwalifikacji jako profesora prawa międzynarodowego publicznego specjalizującego się w tematyce ochrony praw człowieka, a w szczególności w zagadnieniach związanych z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Prof. Adam Wiśniewski od blisko 15 lat jest kierownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji UG. Jego badania naukowe koncentrują się na problematyce międzynarodowej ochrony praw człowieka i sądów międzynarodowych, w tym zwłaszcza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma ponad 20 lat doświadczenia w dziedzinie praw człowieka jako naukowiec, profesor uniwersytecki oraz radca prawny. W latach 2015 - 2023 pełnił funkcję członka Rady Doradczej Balex – międzynarodowej instytucji założonej przez Uniwersytet w Turku oraz Åbo Akademi w Finlandii. Od 2024 r. jest członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.  

Obok prof. Adama Wiśniewskiego na liście czworga sędziów ad hoc znaleźli się dr hab. Marcin Górski z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Marek Piechowiak z Uniwersytetu SWPS oraz dr hab. Alicja Sikora-Kalėda z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu sędzia danego kraju nie może zasiadać w składzie orzekającym, Przewodniczący Europejskiego Trybunału Praw Człowieka powoła na jego miejsce sędziego z listy przedstawionej przez państwo. Sytuacje takie mogą mieć miejsce na przykład wtedy, gdy konflikt interesów uniemożliwia sędziemu orzekającemu wydanie orzeczenia w sprawie wniesionej do Trybunału. Konieczność powołania sędziego ad hoc może pojawić się także w przypadku choroby sędziego orzekającego czy jego rezygnacji. 

Panu Profesorowi gratulujemy wyróżnienia przez polski MSZ. 

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Biogram prof. Adama Wiśniewskiego 419.6 KB
oprac. MJ/ZP