„Nasza wiedza o mikroorganizmach żyjących w Morzu Bałtyckim jest wciąż niewielka”. Naukowcy UG z prestiżową publikacją

MBR

Publikacja nt. najnowszych narzędzi stosowanych w badaniach środowiskowych mikroorganizmów bałtyckich ukazała się w renomowanym czasopiśmie „FEMS. Microbiology Reviews”. Nad artykułem pracowało 26 naukowców z Polski, Finlandii, Litwy i Szwecji, w tym aż 11 badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prestiżowe pozycje pierwszej autorki i autorki korespondującej publikacji przypadły kolejno prof. dr hab. Hannie Mazur-Marzec z Wydziału Oceanografii i Geografii UG oraz prof. dr hab. Alicji Węgrzyn z Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych. „FEMS. Microbiology Reviews” to czasopismo o impact factor 10.5; według listy MNiSW publikacje w nim są warte 200 punktów.   

- To praca przeglądowa, której celem było przedstawienie roli najnowszych narzędzi stosowanych w badaniach środowiskowych służących poznaniu bioróżnorodności i funkcji mikroorganizmów bałtyckich - mówi prof. Hanna Mazur-Marzec. - Jednocześnie praca wskazała, że choć Morze Bałtyckie uznawane jest za ekosystem ubogi pod względem żywych zasobów, to nasza wiedza o mikroorganizmach w nim żyjących jest wciąż niewielka.

Publikacja pt. Biodiversity of microorganisms in the Baltic Sea: the power of novel methods in the identification of marine microbes powstała z inicjatywny Komisji Mikrobiologii i Biotechnologii Morskiej działającej przy Gdańskim Oddziale PAN. Współautorami pracy są naukowcy z Wydziału Biologii i Wydziału Oceanografii i Geografii UG oraz pracownicy innych instytucji naukowych w Polsce i za granicą, którzy specjalizują się w badaniach poszczególnych grup mikroorganizmów bałtyckich.

Link do publikacji.

oprac. MJ/CKiP