Nowy, obszerny numer Gazety Uniwersyteckiej

Gazeta Uniwersytecka

Już niebawem do rąk czytelników trafi nowy, blisko stustronicowy, marcowy numer Gazety Uniwersyteckiej. Zawiera on nie tylko kronikę najważniejszych wydarzeń z ostatniego miesiąca na naszej uczelni, ale także artykuły i wywiady oraz szeroką prezentację Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród większych form na uwagę zasługuje artykuł o liście  2% naukowców, których prace są najczęściej cytowane w literaturze naukowej, opublikowany przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies na łamach PLOS Biology. W gronie 726 naukowców z Polski znalazło się aż 14 badaczy z UG. I co istotne, jak zapowiada Redakcja GU - rozmowy z nimi będziemy mogli przeczytać w kolejnych wydaniach gazety.

W numerze znalazł się także artykuł na temat kobiet w nauce. Z raportu komisji ds. realizowania polityki społecznej odpowiedzialności nauki o sytuacji kobiet na UG wynika, że kobiety stanowią u nas większość pracowników naukowych. Problematykę szczegółowo analizuje autorka artykułu Sylwia Dutkowska-Kafar, prezentując m.in. projekt Modifying Institutions by Developing the Gender Equality Plans (2021–2023), którego zadaniem będzie promowanie kobiet.

W dziale Nauka i Edukacja przeczytamy o nowych ofertach kształcenia i Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG, a także o przyznanych grantach i dofinansowaniach, wspierających rozwój wielu projektów naukowych na uczelni.

W dziale Spraw Społecznych zamieszczono artykuł traktujący o kwestiach akademickiej dyskryminacji i mobbingu oraz o zadaniach rzeczniczki ds. równego traktowania i przeciw-działania lobbingowi.

W ramach prezentacji wydziałów uczelni, marcowy numer poświęca swoje łamy na wielostronne przedstawienie Wydziału Filologicznego. Dowiemy się więc sporo o nowoczesnej humanistyce - według naszych naukowców i badaczy. Poznamy także plany wydziału na przyszłość, ujawnione w rozmowie z dr hab. Urszulą Patocką-Sigłowy, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego.

W dziale Wywiady interesującą rozmowę na temat Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (SEA-EU) z prof. dr. hab. Krzysztofem Bielawskim, prorektorem ds. innowacji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, przeprowadził Maciej Goniszewski. Warto także sięgnąć do rozmowy z prof. dr. hab. Grzegorzem Węgrzynem, przewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej, kierownikiem Katedry Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii UG oraz z prof. dr. hab. Jerzym Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa WPiA UG, laureatem konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną.

Sporo stron marcowego numeru dotyczy wspomnień i dawnych fotografii, sięgających do początków naszej uczelni. To wydanie kończy dział studentów i doktorantów. Już niebawem będzie można zajrzeć do środka.

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG