Nagroda im. Profesora Mariana Gieysztora Polskiego Towarzystwa Hydrologicznego za badania małżoraczków dla absolwentki Oceanografii.

małżoraczek

Nagrodę III stopnia im. Profesora Mariana Gieysztora PTH (edycja 2019/20) za pracę magisterską otrzymała mgr Joanna Piskorska, absolwentka studiów II stopnia na kierunku Oceanografia na Wydziale Oceanografii i Geografii UG.

Nagrody im. Profesora Mariana Gieysztora przyznawane są przez Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne za wyróżniające się prace magisterskie w dziedzinie hydrobiologii. Głównymi kryteriami oceny są oryginalność tematu, jego istotność dla hydrobiologii oraz logika wnioskowania, dokumentacja pracy, jej forma, język i przejrzystość.

Praca magisterska mgr Joanny Piskorskiej pt. Zróżnicowanie biogeograficzne, taksonomiczne i populacyjne Ostracoda w strefach frontalnych wód Oceanu Atlantyckiego (przekrój Afryka-Antarktyka) została napisana pod kierunkiem dr hab. Luizy Bieleckiej, prof. UG z Zakładu Funkcjonowania Ekosystemów Morskich Instytutu Oceanografii oraz  prof. dr hab. Katarzyny Błachowiak-Samołyk z Instytutu Oceanologii PAN, jako opiekuna pomocniczego.

Nagrodzona praca dotyczy morskich skorupiaków należących do Ostracoda (małżoraczki), które są często traktowane bardzo ogólnie lub w ogóle pomijane w badaniach planktonowych. - Rozpoznany został ich skład gatunkowy, struktura populacji oraz rozmieszczenie w południowym Atlantyku - na styku wielu frontów hydrologicznych, które mogą stanowić barierę dla przemieszczania się organizmów planktonowych. Badania dostarczyły nowych, szczegółowych informacji na temat małżoraczków – wyjaśnia dr hab. Luiza Bielecka, prof. UG.

Warto dodać, że badania wpisują się także w nurt szerszych badań odnoszących się do globalnych zmian obserwowanych w środowisku morskim, takich jak ocieplenie klimatu i jego wpływ na zasięg występowania poszczególnych taksonów, w tym przekraczanie dotychczasowych barier biogeograficznych.

Nagrody fundowane przez Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne wspierają  i promują badania środowiska wodnego, podejmowane w ramach prac magisterskich.

Przypomnijmy, że wyróżniające się prace magisterskie w dziedzinie hydrobiologii w poprzedniej edycji konkursu PTH im. prof. M. Gieysztora zostały nagrodzone dwie absolwentki studiów II stopnia na kierunku Oceanografia. W ostatnich dziewięciu latach laureatami nagrody zostało w sumie pięciu absolwentów Instytutu Oceanografii WOiG UG oraz dwie absolwentki Katedry Genetyki i Biosystematyki Wydziału Biologii UG. - Cieszymy się, że z naszego środowiska w sumie siedmiu absolwentów w ostatnich latach zostało nagrodzonych – podsumowuje dr hab. Luizy Bieleckiej, prof. UG, a także przewodnicząca Oddziału Morskiego Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego z siedzibą w Gdyni.

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG