Wykład Pani Profesor Iwony Sagan na Queen Mary University of London

5 grudnia br. Pani Profesor Iwona Sagan wygłosiła w School of Geography na Queen Mary University of London wykład pt. "Od komunizmu do neoliberalizmu, i z powrotem do populizmu: o zmieniających się modelach polityki miejskiej (i nie tylko)". To bardzo ważne wyróżnienie – nigdy wcześniej zaproszenia do poprowadzenia wykładu nie otrzymał badacz z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Coroczny wykład Profesora Davida M. Smitha (Annual David M Smith Lecture) jest jednym z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego w School of Geography na Queen Mary University of London. Jego celami są przypomnienie dorobku prof. Smitha (obecnie emerytowanego profesora na QMUL), którego prace z zakresu geografii, etyki, nierówności i sprawiedliwości społecznej pozostają niezmiennie aktualne, a także rozmowa o najważniejszych aktualnych problemach w geografii społeczno-ekonomicznej. School of Geography na Queen Mary University of London to instytucja ze 125-letnią tradycją, obecnie zaliczana do pierwszej piątki najlepszych szkół geografii w Wielkiej Brytanii i stu najlepszych na świecie.

Pani Profesor Iwona Sagan została zaproszona do wygłoszenia wykładu jako pierwszy spoza anglo-amerykańskiego kręgu badaczy. Wśród piętnastu dotychczasowych prelegentów byli m.in. Doreen Massey, David Harvey (The City University of New York), John Pickles (University of North Carolina at Chapel Hill), Stuart Corbridge (Durham University) i Jennifer Robinson (University College London). Znalezienie się w takim gronie to bardzo duże wyróżnienie dla Pani Profesor, ale też dla naszego całego Zespołu.

W swoim wystąpieniu Pani Profesor starała się pokazać, w jaki sposób zmieniające się modele polityki miejskiej wpływają na krajobrazy miast, struktury społeczno-przestrzenne i w jaki sposób zmieniły mieszkańców w obywateli. Kontekstem dla opisu tych zagadnień były procesy wielowymiarowych transformacji w krajach post-socjalistycznych (przede wszystkim przejście od gospodarki centralnie sterowanej do wolnorynkowej i wejście do Unii Europejskiej, a ostatnio dojście do władzy populistów). Pełen abstrakt wystąpienia Pani Profesor jest dostępny pod tym adresem.

Biuro Promocji