Miasto w bloku. Reportaż studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG

plakat wydarzenia

21 kwietnia odbędzie się premiera reportażu radiowego oraz fotoreportażu „Miasto w bloku” – projektu dziennikarskiego opowiadającego historie mieszkańców i sympatyków falowców. - Usłyszane historie i jakaś magia, która w falowcach po prostu jest, skłoniły nas do działania. Rozmowy z osobami, które mieszkały w falowcu, utwierdziły nas w przekonaniu, że znajdziemy tam naprawdę wartościowe historie. Spotkaliśmy ludzi, którzy opowiedzieli nam o tym, jaki falowiec był kiedyś i jak zmieniał się na przełomie lat.

Reportaż radiowy Miasto w bloku jest efektem projektu licencjackiego Liwii Zaborskiej i Kacpra Anaczkowskiego, studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, realizowanego pod kierunkiem dr. Konrada Koncha.

- Pomysł projektu zrodził się ponad rok temu w małej kawiarni. W ramach pracy licencjackiej chcieliśmy stworzyć i pokazać coś nietuzinkowego. Mieliśmy głowy pełne pomysłów, ale zdecydowaliśmy się opowiedzieć o miejscu, które od jakiegoś czasu wydawało nam się na swój sposób fascynujące. Gdańskie falowce. Siedem „małych miasteczek” z Przymorza jest pełnych wspomnień, skarg, pochwał i absurdów. To o nich chcieliśmy opowiedzieć. Idea reportażu radiowego oraz fotoreportażu wydała nam się najlepszym sposobem ukazania tych historii. Efekty ponad rocznej pracy nad projektem, już wkrótce będziecie mogli usłyszeć oraz zobaczyć – o pomyśle na projekt mówią Liwia Zaborska i Kacper Anaczkowski.

Premiera reportażu odbędzie się w środę 21 kwietnia o godz. 18:00 za pośrednictwem platformy MS Teams i na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku. Po oficjalnej premierze odbędzie się spotkanie dyskusyjne z red. Magdaleną Grzebałkowską (dziennikarką, byłą mieszkanką falowców) oraz prof. Jackiem Friedrichem (z Instytutu Historii Sztuki UG, Dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku), którzy skomentują, przedstawią refleksje na temat reportażu, a także odpowiedzą na pytania słuchaczy. Samego reportażu będzie można również wysłuchać w audycji Radia MORS o godz. 18:00.

Ten eksperyment mieszkaniowy jest dla dziennikarzy niezwykle interesującym i inspirującym tematem. Usłyszane historie i jakaś magia, która w falowcach po prostu jest, skłoniły nas do działania. Rozmowy z osobami, które mieszkały w falowcu, utwierdziły nas w przekonaniu, że znajdziemy tam naprawdę wartościowe historie. Spotkaliśmy ludzi, którzy opowiedzieli nam o tym, jaki falowiec był kiedyś i jak zmieniał się na przełomie lat. Interesowały nas ich relacje sąsiedzkie, spędzone tam dzieciństwo, szkolne lata, dobre i złe wspomnienia. Razem z mieszkańcami stworzyliśmy obraz falowca, którego jak dotąd nikt jeszcze nie znał. Chcemy, żeby ten obraz stał się powszechniejszy i wyraźniejszy i nie dał innym o sobie zapomnieć. Naszych bohaterów spytaliśmy także, jaki falowiec jest dzisiaj, po przeszło 50 latach, odkąd na terenie dzielnicy Przymorze stawiano pierwsze bloki z betonu – wyjaśniają twórcy projektu. -Pragniemy, aby nasze działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości, pogłębienia wiedzy o historii falowców oraz ich społeczności. Jako studenci z Pomorza chcemy, by te opowieści zostały wysłuchane. Nasz projekt to niepowtarzalna okazja poznania historii gdańskich falowców, zgoła innych od tych znanych z miejskich legend – dodają.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG