Uniwersytet Gdański zwyciężył w dwóch kategoriach - na trzy dostępne - Plebiscytu na Archiwalne Źródło Roku 2021, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów, trwającego od 7 do 11 czerwca.
Do plebiscytu na „Archiwalne Źródło roku 2021”, o którym pisaliśmy 9 czerwca, zgłoszono 31 źródeł, z czego 28 spełniło warunku regulaminu i zakwalifikowało się do głosowania. Głosowanie internetowe oraz głosowanie Komisji Archiwistów odbyło się podczas trwania Międzynarodowego Tygodnia Archiwów.
Uniwersytet Gdański został zwycięzcą aż dwóch kategorii plebiscytu:
- Kategorii 1. - Źródło archiwalne dokumentujące najbardziej przełomowe wydarzenia: I miejsce i tytuł GRAND PRIX zdobył Indeks pierwszego studenta Uniwersytetu Gdańskiego zgłoszony przez Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
- Kategorii 3. - Najciekawsze, najbardziej zaskakujące źródło archiwalne (tzw. curiosum): I miejsce i tytuł GRAND PRIX zdobył „Pewien istotny fragment zbioru zdarzeń minionego 100-lecia w symetrycznym zapisie wg nowej rachuby czasu”, źródło znajdujące się w zasobach Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego.
W kategorii 2. - Źródło archiwalne o największych walorach estetycznych i artystycznych - I miejsce i tytuł GRAND PRIX zdobył Dyplom okolicznościowy zawierający menu uroczystego śniadania wydanego w związku z wizytą cesarza Wilhelma II Hohenzollerna w Malborku, znajdujący się w zasobach Archiwum Państwowego w Malborku.
Zobacz pełen werdykt Plebiscytu na „Archiwalne Źródło Roku 2021”
- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odbiorem Plebiscytu na Archiwalne Źródło Roku 2021. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, internauci chętnie głosowali, a i samych zgłoszeń otrzymaliśmy niemało. Wpłynęło do nas też wiele próśb, zarówno od osób prywatnych jak i archiwów społecznych, o zorganizowanie kolejnych edycji plebiscytu, tak, by można było się do niego lepiej przygotować. Dlatego już teraz chcielibyśmy poinformować, że kolejne edycje się odbędą – zachęcamy więc do śledzenia informacji i udziału w plebiscycie - mówi dr Monika Płuciennik, Dyrektor Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, prezeska gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
Wszystkie źródła nominowane do konkursu
W głosowaniu Komisji Archiwistów, w którym oddano 69 ważnych głosów, wzięło udział 7 specjalistów z pomorskich instytucji archiwalnych takich jak:
1. Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
2. Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
3. Archiwum Państwowego w Gdańsku
4. Archiwum Państwowego w Gdańsku Oddział w Gdyni
5. Archiwum Państwowego w Malborku
6. Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego
7. Fundacji im. Stanisława Flisa Archiwa Pomorskie
W głównym głosowaniu internautów, które odbyło się przez stronę internetową, oddano 2 164 głosy z czego 1 759 głosów ważnych.