Literackie wędrówki z Günterem Grassem

- Grass, prowadząc w swoich literackich światach gry z przeszłością, niezmiennie porusza(ł) istotne pytania współczesności oraz kondycji człowieka, wrzuconego w wir wielkiej historii – mówi dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof UG z Wydziału Filologicznego UG. Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej UG) wraz ze Stowarzyszeniem Güntera Grassa w Gdańsku zapraszają do wspólnego odczytywania przestrzeni Miasta w dialogu z literaturą.  Pierwsza literacka wędrówka  odbędzie się 17 sierpnia 2021.

plakat

- Laureat Literackiej Nagrody Nobla (1999) nie tylko stworzył nośny literacki mit Gdańska i poniósł go w świat, wprowadzając Miasto wraz z regionem do literatury światowej. Sztukę postrzegał jako medium dialogu społeczno-kulturowego. Wyciągając lekcję z osobistych doświadczeń z III Rzeszą artysta dokonywał obrachunków z przeszłością, szukał szczepionki na -izmy trawiące świat – przekonuje dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof UG z Wydziału Filologicznego UG. Podkreśla, że jego literacki obraz Gdańska jako pogranicza kulturowego oddziałuje zarówno na proces kształtowania się tożsamości gdańszczan, jak i wyobraźnię odwiedzających. - Teksty „pisarza z Wrzeszcza” (Lech Bądkowski) oraz twórczy ferment w literaturze gdańskiej po 1989 roku, który wywołały, stały się inspiracją dla polskiego ruchu „rebelii prowincji”. Akcentuje on odmienność i specyfikę doświadczenia regionów „peryferyjnych” wobec narodowych centrów - dodaje.

Punktem wyjścia do spacerów, które odbędą się w ramach Grassomanii 13, będzie twórczość Güntera Grassa, doktora honoris causa UG (1993), autora m.in. „trylogii gdańskiej”. Spacery zaplanowano na sierpień, wrzesień i październik.

Wydarzenie obejmuje dwie formy odkrywania miasta:

Trzy spacery dwujęzyczne (w języku polskim i niemieckim) PoGRASSujmy po Gdańsku / In Danzig unterwegs mit Günter Grass (17 VIII oraz zaplanowane na 21 VIII oraz 28 VIII) dla mieszkańców oraz gości Gdańska i regionu z licencjonowanym przewodnikiem  Anną Kowalewską-Mróz, doktorantką i autorką pracy doktorskiej dotyczącej gdańskiej sztuki w prozie Grassa i Stefana Chwina.

Cztery spacery tematyczne, stanowiące kontynuację ubiegłorocznego cyklu Wędrówek z Günterem Grassem, podczas których prowadzący podzielą się wynikami swoich badań grassoznawczych:

Günter Grass a Solidarnośćinspiracje i kontrowersje (dr hab. Marion Brandt, prof. UG, 4 września),

Günter Grass a żydowska przeszłość Miasta. Żydowscy gdańszczanie w dialogu z Grassem (dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG, 11 września),

Günter Grass w dialogu z architekturą Starego i Głównego Miasta (Anna Kowalewska-Mróz 25 września),

Sztuka gdańska w prozie Güntera Grassa − fascynacje, inspiracje, pokrewieństwa/ Die Danziger Kunst in der Prosa von Günter Grass – Begeisterung, Inspiration, Korrespondenzen (Anna Kowalewska-Mróz 2 października, dwujęzyczny).

Spacery przeprowadzane są także w ramach projektu badawczo-edukacyjnego Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka przestrzeni Miasta, realizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza. W swoich założeniach metodologicznych czerpie on m.in. z koncepcji geopoetyki, kartografii krytycznej, badań nad pograniczami i pamięcią. W gronie uczestników są germaniści, polonistka, anglistka, kulturoznawca oraz historyk sztuki, tj. dr hab. Marion Brandt, prof. UG, Andrzej Fac, mgr Anna Kowalewska-Mróz, prof. dr hab. Mirosław Ossowski, dr Marta Turska, mgr Marta Wróblewska, a kieruje nim dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG. Współpracuje dr Maciej Dajnowski z IFP.

W wyniku interdyscyplinarnego projektu powstanie m.in. przewodnik literacki, prezentujący trasy inspirowane twórczością Grassa i jej recepcją oraz wielość perspektyw odczytywania twórczości Grassa.

Projekt edukacyjno-badawczy oraz kolejne edycje spacerów grassowskich realizowane są w szerokiej koalicji instytucji i stowarzyszeń, w tym we współpracy z Gdańską Galerią Güntera Grassa / Gdańską Galerią Miejską, Instytutem Kultury Miejskiej, Instytutem Kaszubskim, Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni, pod patronatem medialnym „Rocznika Gdańskiego” Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Zamierzenie jest ujęte także w ramach grantu M. Borzyszkowskiej z Programu Wsparcia Humanistyki Gdańskiej UG. Spacery dofinansowane są przez Urząd Miasta Gdańska i Gdańską Galerii Miejską.

- Zapraszamy zainteresowanych twórczością noblisty, jego literackim obrazem Miasta jako pogranicza kulturowego, tematyką tożsamości Miasta oraz jego dziedzictwa kulturowego, a także zagadnieniami wielokulturowości i multietniczności – zachęca dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof.UG.

Zapisy na spacery od 21.08.2021: grass.gdansk@op.pl

więcej → narracjepogranicza.eu i grass-gdansk.org/wiadomosci/