Czy potrafimy wypoczywać? O projekcie Wellbeing

łąka

- Turystyka w ostatnich latach zmieniła swoje oblicze. Już dawno przestała być tylko biernym wypoczynkiem na nadmorskiej plaży pełnej słońca. To coraz częściej wypoczynek aktywny i poznawczy, nastawiony na dbanie o harmonię i równowagę swojego ciała, umysłu i duszy  - mówi dr Anna Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania UG, reprezentująca projekt pn. „Turystyka Wellbeing w regionie Południowego Bałtyku - Przewodnik po dobrych praktykach i Promocja”.

Projekt pt. “Wellbeing Tourism in the South Baltic Region - Guidelines for good practices & Promotion” ma na celu promocję Regionu Południowego Bałtyku jako atrakcyjnego turystycznie miejsca oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat koncepcji wellbeing i możliwości jej wykorzystania w sektorze turystycznym.

 - Przedsięwzięcie stanowi duże wyzwanie, ponieważ wellbeing, a tym bardziej turystyka oparta o wellbeing, to w Polsce pojęcie nowe, które nie posiada dobrego odpowiednika. Coraz trudniej jest nam radzić sobie ze stresem, budować odporność psychiczną, odczuwać zadowolenie i radość życia, żyć w zgodzie z naturą, doceniać siebie, być uważnym na relacje i troszczyć się o zdrowie i aktywność fizyczną - tłumaczy dr Anna Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania UG, pełniąca w projekcie funkcję Information Manager’a. - Dlatego turystyka wellbeing łączy podróżowanie z dbałością o równowagę ciała, umysłu i duszy, interakcję z lokalnym otoczeniem, szacunkiem do jego tradycji i kultury przy jednoczesnej trosce o środowisko. Turyści podróżujący w duchu wellbeing poszukują więc klimatycznych miejsc, kameralnych wyjazdów, nietypowych przyjemności i lokalnego „slowfood” - dodaje.

Jak wynika z badań prowadzonych na potrzeby projektu, mimo coraz większej świadomości na temat tego, czego na co dzień nam brakuje, na co nie mamy czasu, wciąż nie potrafimy w pełni wypoczywać. Przed urlopem mobilizujemy się, chcąc ostatkami sił dopiąć wszystkie sprawy, by na wakacjach mieć „wolny umysł”, a już na kilka dni przed końcem urlopu tracimy odzyskaną energię zastanawiając się, co czeka nas po powrocie, ile maili będzie na skrzynce pocztowej i za które zadanie zabierzemy się w pierwszej kolejności.

- Dajmy sobie szansę na pełen reset. Łapmy chwile, cieszmy się odpoczynkiem, bliskością przyrody. Naukowcy nie mają wątpliwości, że przebywanie blisko natury ma ogromny wpływ na nasz wypoczynek. Dotykanie drzew, wdychanie zapachu deszczu, wsłuchiwanie się w śpiew ptaków a nawet w dźwięki wydawane przez owady mają moc terapeutyczną. Dlatego podróżując, zatrzymajmy się, weźmy głęboki oddech i pozwólmy sobie na relaks mówi dr A. Dziadkiewicz.

W tramach projektu pt. „Turystyka Wellbeing w regionie Południowego Bałtyku - Przewodnik po dobrych praktykach i Promocja” powstać ma wykaz miejsc, produktów i usług, które zapewnią nam osiągnięcie pełnej równowagi, a przedsiębiorcy reprezentujący biznes turystyczny otrzymają wskazówki na temat tego, jak tworzyć ofertę w oparciu o kryteria wellbeing.

- Zespół projektowy, w którego skład wchodzi Pomorski Instytut Naukowy im. Brunona Synaka, na czele którego stoi dr hab. Robert Bęben, prof. UG, Kierownik Katedry Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz uczelnie i organizacje turystyczne z Litwy, Niemiec, Szwecji i Danii, pracuje nad materiałami dotyczącymi rozwoju, zarządzania, budowania marki i promocji turystyki wellbeing w regionie Południowego Bałtyku i ustaleniem standardów i dobrych praktyk w tym zakresie - dodaje dr Anna Dziadkiewicz..

Projekt jest współfinansowany z Programu Interreg Południowy Bałtyk. Jego liderem jest Uniwersytet Karola Linneusza ze Szwecji, a partnerują mu organizacje samorządowe i pozarządowe, lokalne organizacje turystyczne i urzędy oraz uczelnie wyższe z nadbałtyckich regionów Polski, Szwecji, Danii, Litwy i Niemiec.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG