Prof. UG współautorką pracy naukowej nt. wykrywania nowotworów

Pixabay

Rola badaczki WZ UG w badaniach GUMedu polegała na dokonaniu wyboru metod statystycznych odpowiednich do realizacji postawionego celu, przeprowadzeniu analiz statystycznych i wnioskowania statystycznego.

Dr hab. Ewa Wycinka, prof. UG z Katedry Statystyki Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, uczestniczyła w badaniach medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczących raka szyjki macicy. Efektem pracy zespołu naukowców jest publikacja, która ukazała się w „Diagnostics” - renomowanym czasopiśmie międzynarodowym.

Badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego już od kilku lat współpracuje naukowo z drem Marcinem Liro i drem Marcinem Śniadeckim z Katedry i Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przeprowadzając - w ramach badań finansowanych przez GUMed, a dotyczących raka szyjki macicy - analizy statystyczne.

- Metody statystyczne mają charakter uniwersalny, te same narzędzia pozwalają na weryfikowanie hipotez badawczych formułowanych w różnych dziedzinach nauki. Moja rola w badaniach polega na dokonaniu wyboru metod statystycznych odpowiednich do realizacji postawionego celu, przeprowadzeniu analiz statystycznych i wnioskowania statystycznego -mówi dr hab. Ewa Wycinka.

Na podstawie wyników analiz statystycznych główni realizatorzy badań mogą weryfikować postawione hipotezy badawcze i formułować kolejne. Jak podkreśla badaczka z UG, interdyscyplinarny charakter zespołu pozwala optymalnie wykorzystać i połączyć wiedzę członków zespołu, a także zaproponować nowe rozwiązania problemów.

- Dużym atutem naszej interdyscyplinarnej współpracy jest to, że oprócz stosowania klasycznych metod statystycznych mogę dodatkowo proponować zastosowanie w analizach danych medycznych metod popularnych w ekonomii, które pozwalają wykryć nowe, interesujące zjawiska i zależności. Jednocześnie mam okazję zgłębić i przeszczepiać na grunt ekonomii metody, które do tej pory były rozwijane głównie na polu biostatystyki. Współpraca ze środowiskiem medycznym jest więc bardzo inspirująca dla mojej pracy naukowej jaką prowadzę w Katedrze Statystyki na Wydziale Zarządzania UG - dodaje dr hab. Ewa Wycinka.

Efektem wieloletniej współpracy badaczki z UG  z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym jest współautorstwo czterech artykułów w czasopismach z listy JCR oraz współautorstwo referatów wygłoszonych na 7 międzynarodowych konferencjach naukowych.

EMW/Zespół Prasowy UG