Studiuj ubezpieczenia i zostań brokerem

Trwa rekrutacja dodatkowa na pierwszy w Polsce kierunek studiów drugiego stopnia, których ukończenie pozwala na ubieganie się o zwolnienie z egzaminu zawodowego na brokera ubezpieczeniowego i uzyskanie uprawnień do wykonywania tego zawodu.

Pomysł na utworzenie kierunku na wzór Insurance studies prowadzonych na wielu renomowanych uczelniach Europy Zachodniej i USA narodził się na Uniwersytecie Gdańskim przy wsparciu środowiska ubezpieczeniowego. Program jest interdyscyplinarny - studenci dzielą czas studiów pomiędzy dwa wydziały. Na Wydziale Prawa i Administracji zdobywają szczegółową wiedzę prawniczą – począwszy od podstaw prawa cywilnego aż po specjalistyczne zagadnienia związane z warunkami wykonywania działalności ubezpieczeniowej czy dotyczące poszczególnych rodzajów ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Równolegle na Wydziale Zarządzania studenci szlifują swoje umiejętności ekonomiczne, finansowe i zarządcze oraz uczą się o rynkowych mechanizmach funkcjonowania ubezpieczeń. Ukończenie kierunku Ubezpieczenia pozwala na zwolnienie z egzaminu zawodowego na brokera ubezpieczeniowego i uzyskanie uprawnień do wykonywania tego zawodu.

Autorski program studiów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawców na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Połączenie kompetencji ekonomiczno-finansowych z umiejętnościami prawniczymi czyni absolwentów niezwykle konkurencyjnymi na rynku pracy. Część zajęć jest prowadzona przez praktyków z rynku ubezpieczeniowego.

O to dlaczego warto studiować Ubezpieczenia zapytaliśmy Dawida Rogozińskiego z Pracowni Prawa Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji UG. – Na rynku jest dziś bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów od ubezpieczeń w najróżniejszych obszarach. Są to dystrybutorzy, którzy rozumieją istotę bardziej skomplikowanych produktów finansowych, potrafią odnaleźć się w sieci ich wzajemnych powiązań, znajdą regulacje prawne i mechanizmy ochrony praw klientów na rynkach europejskich. Są to również świadomi, wyspecjalizowani w tym obszarze marketingowcy, specjaliści od zarządzania ryzykiem - zarówno w strukturach zakładów ubezpieczeń jak i przedsiębiorstw wysoce narażonych na szkodowość, doradcy finansowi, brokerzy, konsultanci merytoryczni nowych rozwiązań IT i projektanci nowych produktów ubezpieczeniowych – mówi Dawid Rogoziński z WPiA UG.

Ubezpieczenia to kierunek idealny dla osób, które na studiach I stopnia zdobyły wykształcenie kierunkowe - prawników, administratywistów, ekonomistów, absolwentów zarządzania czy marketingu, ale też absolwentów kierunków ścisłych - matematyków, informatyków, analityków baz danych, czy inżynierów nowych technologii, a nawet biotechnologów, chemików i absolwentów kierunków okołomedycznych.

- Specjaliści łączący wiedzę prawnoubezpieczeniową z innymi dziedzinami, którzy będą stanowić pomost między językiem nauk ścisłych a językiem prawa, to dzisiaj najbardziej poszukiwani na rynkach finansowych pracownicy. Mogą oczywiście przez to liczyć również na wysokie zarobki i ogromne perspektywy rozwoju zawodowego – dodaje Dawid Rogoziński.

Ubezpieczenia to jedyny taki kierunek studiów w Polsce, wzorowany na programach kierunków najlepszych europejskich uczelni. Insurance studies są prowadzone m.in. we włoskiej Bolonii (University of Bologna) i Trieście (MIB Trieste School of Management), brytyjskim Glasgow (Glasgow Caledonian University), czy niemieckim Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München). Na większości tych uczelni studia realizowane są jedynie odpłatnie, a mimo tego cieszą się ogromnym zainteresowaniem i wielkim prestiżem.

- Studiując „Ubezpieczenia” na UG macie też pewność, że nie wchodzicie na rynek pracy przesycony już absolwentami podobnych kierunków. Kierunek celowo został zaprojektowany jako kameralny - nabór zakłada utworzenie grupy maksymalnie 30 studentów, którzy uzyskują unikatowe w skali całego kraju wykształcenie kierunkowe i wysoce specjalistyczne – zapewnia Rogoziński.

W promocję kierunku zaangażowali się również studenci przygotowując własne materiały, użyczając swojego wizerunku. Student Tymek Kobiela bez ogródek opowiada dlaczego warto studiować Ubezpieczenia: https://fb.watch/7BOGLK4rWB/

Rekrutacja dodatkowa trwa do 14 września 2021 roku.

Kryteria rekrutacji oraz program studiów

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG