Brązowa odznaka PTI dla pracownika naukowego WZ UG

Dr inż. Przemysław Jatkiewicz

Dr inż. Przemysław Jatkiewicz z Katedry Informatyki Ekonomicznej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany brązową odznaką Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI).

Podczas Wielkiej Gali Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, która odbyła się 10 września 2021 r. w  Filharmonii Narodowej, Prezes PTI Wiesław Paluszyński, w obecności przedstawicieli administracji państwowej oraz największych firm informatycznych, wręczył odznaczenia PTI wyróżnionym członkom towarzystwa. Brązową odznakę odebrał dr inż. Przemysław Jatkiewicz z Wydziału Zarządzania UG.

Wstąpiłem do PTI w 2006 r. Zajmowałem się głównie opiniowaniem aktów prawnych związanych z szeroko pojętą informatyką. Obecnie jestem członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału Pomorskiego oraz biorę udział w pracach Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo – mówi dr inż. Przemysław Jatkiewicz. - Wyróżnienie to jest dla mnie uznaniem mojej wieloletniej działalności, motywuje mnie również do dalszej pracy na rzecz organizacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

W 2015 r. dr inż. P. Jatkiewicz kierował w PTI zespołem prowadzącym badania nad stanem wdrożenia Krajowych Ram Interoperacyjności, finansowane przyznanym przez PTI grantem. W kadencji 2014-2017 był członkiem Zarządu Głównego i Wiceprezesem Oddziału Pomorskiego, a w kadencji 2017-2020 członkiem Rady Naukowej PTI oraz członkiem Sądu koleżeńskiego Oddziału Pomorskiego. Jako delegat PTI dr inż. Jatkiewicz brał udział w programie Safer Internet oraz pracach Komitetu Technicznego PKN ds. Ochrony Informacji w Systemach Teleinformatycznych.

Więcej informacji

Dr inż. Przemysław Jatkiewicz ukończył studia w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, uzyskując tytuł inżyniera elektronika. Ukończył również Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni, specjalność Zarządzanie gospodarcze, uzyskując tytuł magistra jak również podyplomowe studia Mechatronika w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach. Tytuł doktora uzyskał w Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy: Uwarunkowania zarządzania systemem bezpieczeństwa informacji  jednostek samorządu terytorialnego będącej wynikiem badań finansowanych w ramach grantu Innodoktorant III edycja 2011. Zajmuje się naukowo i dydaktycznie Systemami Zarządzania  Bezpieczeństwem Informacji.

W latach 1999-2000 wdrażał system informatyczny w oddziałach Pomorskiego Banku Kredytowego oraz Austria Creditanstalt Poland na terenie całego kraju. Przez wiele lat zawodowo zajmował się systemami informatycznymi jednostek samorządu terytorialnego. W tym był członkiem komitetu sterującego projektem MEZD - wdrożenie elektronicznego systemu do zarządzania dokumentami i wspierającego procesy obsługi spraw w skali miasta Gdańska oraz zespołu projektowego w projekcie ACCUS (ang. Adaptive Cooperative Control of Urban Subsystems) w ramach europejskiej inicjatywy JTI ARTEMIS. Jako pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza tworzył Gdańskie Centrum Informatyczne.

Jest autorem oprogramowania związanego z Programem kompleksowa obsługa w zakresie zamiany mieszkań, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, który uzyskał tytuł Lidera samorządności 2008 oraz European Public Sektor Award - EPSA 2013 jak najlepiej replikowanego programu dla instytucji publicznych. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za propagowanie idei społeczeństwa informacyjnego i działalność naukową.

Od 2013 roku figuruje na liście biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku w zakresie informatyki obejmującej zagadnienia bezpieczeństwa informacji, wdrażania technologii informatycznych, zarządzania systemami informatycznymi oraz informatyki śledczej jak również liście  biegłych skarbowych przy Izbie Skarbowej w Gdańsku.

Wielokrotnie brał udział w pracach komitetu organizacyjnego międzynarodowej konferencji Eurosymposium. W 2021 roku pełnił rolę Sekretarza Naukowego IX Konsorcjum Doktoranckiego Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej.

Jest ekspertem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Banku Gospodarstwa Krajowego, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oceniającym wnioski unijne.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG