Dzień z wieszczem na UG. Finał projektu norwidowskiego

Naukowo, filmowo, humorystycznie i artystycznie zaprezentowano Norwida, jego twórczość oraz recepcję spuścizny podczas finału projektu norwidowskiego pt. Dzień z Norwidem na Uniwersytecie Gdańskim. 

Dzień z Norwidem na Uniwersytecie Gdańskim  był zwieńczeniem projektu naukowo-edukacyjnego, który w ramach obchodów Roku Norwida przygotowali naukowcy, studenci, nauczyciele i młodzież licealna. Przedsięwzięcie zyskało walor międzyinstytucjonalny, a nawet międzykulturowy, gdyż jednym z punktów wydarzenia będzie wystąpienie chińskich studentów z Harbinu.

Celem organizatorów był namysł nad recepcją twórczości wieszcza w literaturoznawstwie, nad jego miejscem w polskiej (i nie tylko) literaturze, w praktyce szkolnej, a przede wszystkim nad żywą obecnością w obiegu kulturowym i społecznym.

Wśród nich znaleźli się: Gdański Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Koło Naukowe Pozytywnie Zakręconych UG, Biblioteka Humanistyczna UG, X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego i XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku.

Wśród wydarzeń zorganizowanych w ramach Dnia z Norwidem na UG była ekspozycja przygotowywanych przez dwa miesiące różnych prac związanych z tym projektem. Na scenie wystąpili licealiści X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego z inscenizacją spektaklu "Słodycz". Chór XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy przedstawił muzyczną interpretację kilku wierszy. 

 

Studenci_Z_Harbinu

Studenci z Harbinu opowiadali o chińskiej recepcji romantyzmu i twórczości Norwida. Prof. Zbigniew Kaźmierczyk, Prof. Kazimierz Nowosielski, dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska z Instytutu Filologii Polskiej oraz Dominika Ciach (podopieczna prof. Barbary Zwolińskiej) z Koła Naukowego Pozytywnie Zakręconych prezentowali badawcze ustalenia na temat dorobku i pozycji wieszcza w panteonie narodowych artystów. Biblioteka Humanistyczna UG przygotowała wystawę norwidianów. Dzień był pełen wrażeń, a o jego przebiegu informuje załączony harmonogram.

 

W auli Wydziału Filologicznego oraz przed nią, znalazła się  prezentacja norwidianów z zasobów BUG przygotowana przez Bibliotekę Humanistyczną (opieka merytoryczna mgr Halina Pawłowska), ekspozycja grafik Norwida, instalacje inspirowane twórczością i biografią artysty, wystawa efektów interdyscyplinarnego projektu „Norwid”

 

Foto: Arleta Zamorowska

oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG