Nagroda Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa za doktoraty historyków z UG

Nagrody, przyznawane dorocznie przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa przypadły tym razem autorkom dwóch doktoratów, obronionych na Uniwersytecie Gdańskim. Otrzymały je dr Magdalena Staręga i dr Katarzyna Anna Wojtczak. Oba dotyczyły historii architektury Gdańska.

Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa organizuje co roku Konkurs na najlepsze prace z
dziedziny historii sztuki i dyscyplin pokrewnych, których autorami są członkowie Stowarzyszenia, którzy nie przekroczyli 35 lat. W gronie tegorocznych laureatów znalazły się trzy osoby związane z UG

Dr Magdalena Staręga, jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki Wydziału Historycznego UG. Jej praca doktorska pt.  Architektura w Gdańsku w latach 1793-1862, dotyczy dziejów gdańskiej architektury w okresie bardzo słabo dotychczas przebadanym, a  wyznaczonym przez trzy wydarzenia historyczne: włączenie Gdańska w granice Królestwa Prus w 1793 roku, utworzenie pod protektoratem Napoleona Wolnego Miasta Gdańska w 1807 roku oraz przez pruski podbój francuskiego Gdańska przez Prusy w 1814 roku.

Zdaniem dr hab. Jerzego Kosa, recenzenta pracy doktorskiej  z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, praca jest pionierska i wypełnia dotkliwą lukę badawczą w zakresie dziejów architektury miejskiej nadbałtyckiej Europy.

Rozprawa doktorska  dr Katarzyny Anny Wojtczak, kolejnej z laureatek nagrody Stowarzyszenia, dotyczy postaci Juliusa Alberta Gottlieba Lichta, wybitnego, wszechstronnego gdańskiego inżyniera architekta o wielkiej wyobraźni twórczej, a także  jednego z głównych pomysłodawców i niestrudzonych realizatorów modernizacji Gdańska, długoletniego współpracownika nadburmistrza Leopolda von Wintera.

Zdaniem prof. dr hab. Wojciecha Balma, recenzenta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, praca pt. Julius Albert Gottlieb Licht (1821-1898) - architekt miejski Gdańska to historia architektury dziewiętnastowiecznego Gdańska. Jak podkreśla, dotąd prawie nieznana, a która powoli zaczyna wchodzić do naukowego obiegu, głównie dzięki pracownikom, studentom i doktorantom Instytutu Historii Sztuki UG, skupionym wokół prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej.  Dodajmy, że obie prace doktorskie zostały napisane pod jej kierunkiem i obronione przed Radą Dyscypliny Nauk o Sztuce UG.

Dodajmy, ze trzecią nagrodę w tym konkursie otrzymała także dr Milena Woźniak-Koch, absolwentka UG za rozprawę napisaną pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby z UW.

Laureatkom gratulujemy i czekamy na wersje książkowe prac, co postulowali recenzenci rozpraw doktorskich.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy