Kawiarnie Naukowe UG: Chemia jest piękna – cała prawda o nanokosmetykach

plakat

Czy kosmetyki mogą być niebezpieczne? Na co warto zwracać uwagę czytając ich etykietki? Jak zmieniły się składniki oraz metody badania produktów kosmetycznych? To tylko niektóre pytania, na jakie podczas  najbliższego otwartego wykładu z cyklu Kawiarnie Naukowe w Uniwersytecie Gdańskim odpowie dr hab. Beata Grobelna, prof. UG z Wydziału Chemii.

W cyklu spotkań, których celem jest przybliżenie działalności naukowej pracowników UG szerszemu odbiorcy, z publicznością spotka się dr hab. Beata Grobelna, prof. UG z Wydziału Chemii, która wygłosi wykład pt. „Chemia jest piękna – czyli cała prawda o nanokosmetykach”

Wydarzenie odbędzie się w środę, 15 grudnia, o godz. 18. Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

- Historia pierwszych kosmetyków sięga II w. p.n.e., a za symboliczny moment uważa się wytworzenie pierwszego cold kremu, który składał się z wosku pszczelego, oleju roślinnego, olbrotu oraz wody – mówi dr hab. Beata Grobelna, prof. UG. - Jednak na przestrzeni wieków radykalnie zmieniły się składniki oraz metody badania produktów kosmetycznych. Wykorzystanie nanotechnologii do otrzymywania kosmetyków zwiększa skuteczność działania substancji aktywnych z uwagi na łatwiejsze ich przenikanie do głębszych warstw skóry. Natomiast nowe filtry UV oparte na nanocząstkach TiOoraz na nanostrukturach typu core-shell zapewniają lepszą ochronę skórze.

Czy kosmetyki mogą być niebezpieczne? Na co warto zwracać uwagę czytając etykietki kosmetyków? Na te oraz inne pytania można będzie znaleźć odpowiedź podczas kolejnego  wykładu z cyklu Kawiarnie Naukowe w Uniwersytecie Gdańskim.

Osoby, które chciałyby zadać pytanie, mogą to zrobić do wtorku, 14 grudnia 2021 r. - zapytanie należy wysłać na adresoblicza.nauki@ug.edu.pl

Wykłady dofinansowano w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki”.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG