Czy nasza przyszłość związana jest z dnem oceanów?

pixabay

Podczas kolejnego spotkania naukowego, zorganizowanego w ramach Kawiarni Naukowych na UG, można będzie wysłuchać wykładu pt. „Czy nasza przyszłość związana jest z dnem oceanów?”. Wygłosi go dr Ewa Szymczak z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG.

Spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych mają przybliżać działalność naukową pracowników UG szerszemu odbiorcy.

Już w środę, 12 stycznia 2022 roku, o godzinie 18 odbędzie się wykład dr Ewy Szymczak z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, która postara się odpowiedzieć na pytanie, czy nasza przyszłość związana jest z dnem oceanów.

- Nie od dziś wiadomo, że lądowe złoża surowców mineralnych wyczerpują się. Rośnie liczba ludności, która chce żyć na wysokim poziomie cywilizacyjnym, mieć dostęp do najnowszych osiągnięć i technologii. Wszystko to sprawia, że zwracamy się w stronę oceanów jako obszarów występowania cennych kopalin – mówi dr Ewa Szymczak.

Jak przekonuje badaczka, eksploatujemy już surowce energetyczne, skalne, chemiczne, a w niedalekiej przyszłości rozpocznie się prawdopodobnie eksploatacja konkrecji żelazowo-manganowych, polimetalicznych rud siarczkowych, naskorupień kobaltonośnych czy hydratów metanu.

- Polska, jako jeden z wielu krajów, od ponad trzech dekad jest aktywnym uczestnikiem wyścigu po zasoby oceaniczne. Co możemy zyskać, a co stracić?  Na to oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas wykładu – dodaje dr Ewa Szymczak.

Osoby zainteresowane wydarzeniem mogą do niego dołączyć. Link do wykładu:  Czy nasza przyszłość związana jest z dnem oceanów?

Przypomnijmy, organizatorem cyklu spotkań w ramach projektu "Kawiarnie naukowe w Uniwersytecie Gdańskim" jest Wydział Chemii i Wydział Ekonomiczny UG. Projekt realizowany jest w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka, moduł Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu – finansowany przez Ministra Edukacji i Nauki.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu:

https://chemia.ug.edu.pl/wspolpraca/popularyzacja_nauki/science_clubs_w_ug

https://ekonom.ug.edu.pl/web/biznes/index.html?lang=pl&ao=science_clubs_%96_znane_i_nieznane_oblicza_nauki

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG