Podobnie, jak przed rokiem studenci UG mogli wysłuchać interdyscyplinarnych wykładów, dotyczących kaszubszczyzny. Zakończył się cykl pt. Kaszubi i kaszubszczyzna – spojrzenie z zewnątrz. Współczesne badania humanistyczne w Polsce i na świecie, organizowany m.in. przez Wydział Filologiczny UG.
W związku z obostrzeniami sanitarnymi wykłady odbyły się w formie hybrydowej: wykład nagrano i dyskusje po wykładzie odbywały się za pomocą aplikacji MSTeams. Studenci i inni zainteresowani (wydarzenie promowane na Facebooku, na stronach www.narracjepogranicza, www.kaszubi.pl, także w „Pomeranii”) mogli uczestniczyć w spotkaniach z prelegentami przez trzy miesiące.
- Zdalna forma wykładów powiększa grono odbiorców, o tym świadczy liczba wyświetleń. Zapewne nie każdy z poświadczonych przez liczby wysłuchał /wysłucha całego, ale ci, których zaciekawił problem, uczestniczyli w poniedziałkowych spotkaniach z prelegentem, mieli możliwość dopytania lub uzupełnienia treści. To były bardzo inspirujące spotkania – podkreśla dr Justyna Pomierska z Wydziału Filologicznego UG, koordynator projektu.
Wykłady wygłosili kolejno: prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (Gdańsk), dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska, prof. IS PAN (Warszawa), prof. dr hab. Miloš Řezník (Warszawa), dr hab. Sławomir Łodziński, prof. UW (Warszawa), prof. dr hab. Justyna Olko (Warszawa), prof. Motoki Nomachi (Sapporo), dr hab. Lechosław Jocz, prof. AJP (Gorzów Wielkopolski), Oleksandr Vasiukov (Petersburg), prof. dr Goro Christoph Kimura (Tokio), prof. UEK dr hab. Katarzyna Warmińska (Kraków).
Cykl wykładów zorganizował Wydział Filologiczny UG (finansowany w ramach zadania „Etnofilologia kaszubska” ze środków MSWiA; koordynator projektu dr Justyna Pomierska, inicjator i współorganizator dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG). Partnerami przedsięwzięcia obok Instytutu Kaszubskiego byli: Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Trwające ok. godziny wykłady są dostępne na YouTubie. - Same wykłady - bez tych dopowiedzeń, których nie nagrywaliśmy - są nadal dostępne na You Tube i w ten sposób naukowa wiedza o Kaszubach i kaszubszczyźnie dociera do szukających – informuje dr Justyna Pomierska. Dostępne są dwa różne kaszubologiczne cykle tematyczne. – Np. zeszłoroczny pt. „Rok 1920. Trudne pomorskie pogranicze”, wykłady w większej części przygotowane przez badaczy związanych z Uniwersytetem Gdańskim (przypomnę byli to: i właśnie zakończony cykl, do którego zaprosiliśmy prelegentów z innych ośrodków naukowych: z Krakowa, Warszawy, Petersburga czy nawet z Japonii – dodaje.
Jak podkreśla, formuła odwróconej lekcji (ang. flipped learning) i zdalny tryb dobrze się sprawdziły. Organizatorzy zamierzają ją kontynuować w przyszłym roku akademickim. Będzie to także dziesięć spotkań od października do grudnia.
Rozmowa o cyklu interdyscyplinarnych wykładów ogólnouczelnianych na temat Kaszub i kaszubszczyzny oraz o spojrzeniu na tę kwestię z zewnątrz z dr Justyną Pomierską z Wydziału Filologicznego UG oraz z prof. dr hab. Cezarym Obracht-Prondzyńskim z Wydziału Nauk Społecznych UG:
https://ug.edu.pl/news/pl/2036/kaszubi-i-kaszubszczyzna-rozmowa-o-cyklu…