Współpraca Wydziału Filologicznego UG z Goyki 3 Art Inkubatorem Sopot

foto

Umowa o współpracy w zakresie edukacji i kultury została podpisana pomiędzy Goyki 3 Art Inkubator Sopot, a Wydziałem Filologicznym UG. Obejmie ona obszary  wspólnych zainteresowań edukacyjnych i artystycznych m.in. umożliwienie praktyk studenckich w  rozwijającej się instytucji kultury, jaką jest Goyki 3 Art Inkubator Sopot m.in.: przy Festiwalu Literackim Sopot.

 

Umowę podpisały Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Art Inkubatora oraz dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z otoczeniem na Wydziale Filologicznym UG.

W obszarze współpracy znajdzie się także współtworzenie programów studiów zwłaszcza, ale oczywiście nie tylko na kierunku Zarządzanie instytucjami artystycznymi, wspólne międzynarodowe przedsięwzięcia kulturalne i działania promujące kulturę oraz, co bardzo ważne, inspirowanie studentów i doktorantów do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie kultury i działalności artystycznej.

Art. Inkubator

Przypomnijmy, że Art Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych.

Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją  rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmuje się także  dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu  oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.

- Jesteśmy zainteresowani, jako Art. Inkubator ,wzmacnianiem współpracy ze środowiskami naukowymi albowiem wydaje nam się że w dzisiejszych czasach łączenie nauki i sztuki jest wymogiem sine qua non funkcjonowania nowoczesnej instytucji kultury za którą się uważamy. Art. Inkubator jest miejscem ,które ma stwarzać dogodne warunki do pracy, sprzyjać rozwojowi artystycznemu – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Art Inkubatora. - Naszym celem nie jest tworzenie produktu ale wspomaganie procesu, który towarzyszy powstawaniu dzieła artystycznego. Myślę, że możemy zaoferować uniwersytetowi przestrzeń dla organizacji warsztatów, class mistrzowskich etc, których adresatami będą studenci i dyplomanci – dodaje.

Jak podkreśla Janna Cichocka-Gula, Art Inkubator chce zaprosić studentów do uczestnictwa w festiwalu Literacki Sopot aby mogli z bliska przyjrzeć się w jaki sposób powstaje międzynarodowy festiwal literacki. - Pozwoli im to również zetknąć się w konkretnym działaniu z problematyką tłumaczeniową – dodaje.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie edycją irlandzką. Studenci będą mogli uczestniczyć  w spotkaniach z gośćmi. - Będą mogli być „opiekunami’’ zagranicznych gości, będą mieli kontakt z tłumaczami ‘’kabinowymi’’ i od nich usłyszą na czym polega praca tłumacza na festiwalu i z jakimi wiąże się trudnościami.

Wydział Filologiczny UG

- Współpraca z Goyki 3 Art Inkubator to okazja do realizacji postulatu zbliżenia Wydziału, a w szczególności przyszłych tłumaczy kształcących się pod skrzydłami Zakładu Translatoryki Anglistycznej w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki, do środowiska lokalnej kultury i sztuki – mówi dr Paula Gorszczyńska z Wydziału Filologicznego UG, inicjatorka i osoba odpowiedzialna za koordynację procesu ustalania zapisów umowy.

Jej zdaniem, podpisane porozumienie tworzy ramy do zapraszania pracowników i współpracowników Goyki 3 Art Inkubatora do dzielenia się ze studentami swoją wiedzą i bieżącą ofertą kulturalną instytucji.  - Biorąc pod uwagę niebagatelną rolę kultury i sztuki w szukaniu odpowiedzi na najbardziej palące pytania o rzeczywistość wokół nas, liczymy na to, że kontakty studentów w Goyki 3 Art Inkubatorem uwrażliwią ich na te istotne kwestie, czyniąc z nich świadomych tłumaczy i obywateli – podkreśla dr Paula Gorszczyńska.

Studenci będą służyć swoimi umiejętnościami tłumaczeniowymi m.in. w ramach staży i wolontariatów podczas wydarzeń organizowanych przez Inkubator. Dodatkowo, przynajmniej raz do roku, Goyki 3 Art Inkubator zawita na Wydziale Filologicznym w celu przedstawienia studentom ofert pracy.

Dr Paula Gorszczyńska zapowiada także współpracę między Art. Inkubatorem, Wydziałem a Fundacją Between Pomiędzy. Także współpracę Art. Inkubatora z kierunkiem Zarządzanie Instytucjami Kultury. - Jeśli chodzi o Zakład Translatoryki Anglistycznej, który reprezentuję, chcielibyśmy umożliwić studentom zorganizowane wizyty edukacyjne w Inkubatorze w ramach przedmiotu Kultura i myśl współczesna - perspektywa tłumacza. Ponadto, będziemy rozmawiać z naszym Partnerem o jego potrzebach w zakresie tłumaczenia tekstów i wydarzeń. Zapoznamy go także z założeniami naszego programu studiów, licząc na wspólne poszukiwanie nowych obszarów współdziałania – wyjaśnia.

Podkreśla także, że spośród naukowców z Wydziału z pewnością będzie można wyodrębnić osoby, których wiedza mogłaby wzbogacić ofertę spotkań autorskich i debat prowadzonych choćby w ramach Festiwalu Literacki Sopot. - Sam Festiwal może być inspiracją do prowadzenia badań naukowych tak dla naukowców, jak i studentów i to nie tylko w zakresie przekładu tekstów literackich czy towarzyszących Festiwalowi tłumaczeń ustnych. Uczelnia oferuje także możliwość prowadzenia badań zleconych przez Partnera - podsumowuje.

 

Zdjęcie z podpisania umowy dr Anna Malcer-Zakrzacka

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy