„Dlaczego ludzie toczą wojny?” Przed nami 12. edycja Dni Mózgu

Grafika

„Mózg przed zwrotnicą – neurobiologia dylematów moralnych”, „Grażyna i Janusz, czyli o mózgu kobiety i mężczyzny”, „Jak uprawiać seks w kosmosie?” – to zaledwie kilka przykładowych tematów wykładów, które prezentowane będą w dniach 14-20 marca 2022 r. podczas 12. Edycji Dni Mózgu w Trójmieście.

W tym roku Dni Mózgu, coroczna akcja organizowana w ramach Światowego Tygodnia Mózgu przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, odbywać się będą w formule hybrydowej.

- Przygotowaliśmy ponad 50 wykładów w formule on-line, a także ponad 50 warsztatów, które odbędą się stacjonarnie na Wydziale Biologii UG oraz w Domu Zdrojowym Hevelianum w Brzeźnie – mówi dr Wojciech Glac, prof. UG z Pracowni Neurobiologii Wydziału Biologii UG, organizator wydarzenia. – Niemal wszystkie wykłady i warsztaty pomyślane są tak, aby dzięki popularnonaukowej formule mogły z nich skorzystać i dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy o mózgu osoby w każdym wieku. Dorosłym dedykujemy wykłady z tematami, które wydają nam się szczególnie ważne, dla młodzieży szkolnej, poza wykładami, przygotowaliśmy warsztaty, a dla najmłodszych w programie znalazło się kilka wykładów i warsztatów. Wszystkich zachęcamy również do udziału w grze miejskiej na naszym kampusie.

Wykłady odbywać się będą głównie w formule zdalnej od poniedziałku 14 marca do niedzieli 20 marca, natomiast warsztaty w formule stacjonarnej, głównie w piątek 18 marca (na Wydziale Biologii UG) oraz w sobotę 19 marca (w Domu Zdrojowym Hevelianum w Brzeźnie). Na niektóre warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc.

Program Dni Mózgu 2022

Tematy poruszane podczas tegorocznych Dni Mózgu są różnorodne. Część z nich dotyczyć będzie różnych bliskich nam spraw, także aktualnych: "Dlaczego ludzie toczą wojny", "Wspierajmy się - (nie tylko) tu i teraz!" czy "Teorie spiskowe i mózg". Poruszone zostaną też tematy ważne zawsze, takie jak "Psychologiczne wyznaczniki zdrowia, czyli kilka słów o tym co robić, żeby nie zmiotło nas z planszy", "Zdrowy mózg, chory mózg - płynna granica" czy "Biologiczne podłoże orientacji seksualnej i tożsamości płciowej", poświęcone temu, jak się efektywnie uczyć, co jeść i co robić, aby mieć sprawny mózg. Porozmawiamy też o uzależnieniach, stresie, graniu w gry, przebodźcowaniu, higienie cyfrowej itd.

Nie zabraknie też zagadnień lżejszych - o seksie w kosmosie, przeklinaniu w mózgu, czy różnicach między kobietami a mężczyznami.

- Warsztaty stacjonarne podzielone będą na warsztaty dla małych grup, z koniecznością wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, oraz ogólnodostępne warsztaty stoiskowe. Na tych pierwszych będzie można np. wejść do laboratoriów i przekonać się, jak pracują neurobiolodzy, a także samemu poeksperymentować czy wypreparować układ nerwowy. Stoiskowe warsztaty mają na celu samodzielne poeksperymentowanie na sobie samym, by przekonać się, jak działa mózg – dodaje dr Wojciech Glac.

Tegoroczna edycja Dni Mózgu w Trójmieście odbywa się we współpracy z Centrum Nauki Hevelianum. Partnerami akcji jest Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz koła naukowe z UG.

EMW/Zespół Prasowy UG