Księżniczka Czardasza

IMRE KÁLMÁN

KSIĘŻNICZKA CZARDASZA

Czy miłość
artystki SYLVY i węgierskiego księcia EDWINA zakończy się podobnie jak miłość
kochanków wszechczasów - Romea i Julii ?

Czy romans artystki i księcia, ukazany poprzez muzykę, śpiew i taniec w rytmach walców
i czardaszy, przetrwa próbę czasu?

Premiera operetki odbędzie się w wieczór sylwestrowy 2019/2020, a jeden z kolejnych spektakli w dniu 20 lutego 2020 r. („Tłusty czwartek”) został objęty patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Gdańskiego Profesora Jerzego P. Gwizdały.

Spektakl ten wpisuje się jednocześnie w obchody jubileuszu 50-lecia naszego Uniwersytetu.

Pragniemy poinformować, iż oprócz pracowników naszej uczelni bierze w nim udział również Zespół Pieśni i Tańca JANTAR UG, a w akcję promocyjna wpisuje się Radio Mors oraz liczne grono studentów UG.

W związku z tym zapraszamy serdecznie wszystkich pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, choć nie tylko, na spektakl w dniu 20 lutego 2020 do Sali Teatralnej NOT, ul. Rajska 6, na godz. 19.00. Przygotowana została oferta promocyjna dotycząca biletów dla studentów (informacje u dr Konrada Knocha konrad.knoch@ug.edu.pl) oraz 5% zniżka dla pracowników UG (zapotrzebowanie z informacją proszę kierować pod adres z dopiskiem kultura.teraz@gmail.com pracownik UG).

Podczas spektaklu mile widziane akcenty charakterystyczne dla mody lat 30-tych – Panie perły, pióra we włosach, Panowie – biały kwiat w butonierce, lakierki… itp.

Studenci planują pełne przebranie z epoki lat 30-tych. Zachęcamy do wspólnej zabawy i świętowania jubileuszu w rytmach czardasza i walca, smakując przy tym pączki, na które zaproszeni zostaną widzowie w antrakcie.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji na temat realizacji operetki Księżniczka czardasza w Radiu Mors, w dniu 2 grudnia 2019 r. Do wygrania podwójne zaproszenie na spektakl w dniu 20 lutego 2020 r. – odpowiedź na zagadkę zabrzmi w samej audycji.

Miejsce wydarzenia: Scena Teatralna NOT w Gdańsku, ul. Rajska 6

Opis wydarzenia:

Najbardziej znana i lubiana operetka Imre Kálmána, od swojej premiery w Wiedniu 1915 r. bawi widzów do dziś.

To historia miłosna Sylvy (artystki variétés) i Edwina (księcia Lippert Weylersheim) przedstawiona komediowo na tle melodii okraszonych węgierskimi rytmami czardaszów, gdzie przebój „goni” przebój, a muzyka zachęca do tańca, nie tylko tancerzy na scenie, ale również widzów.

W naszej inscenizacji zabieramy widownię w lata 30-te XX wieku, gdzie w klimacie filmów ze Starego Kina będziemy bawić publiczność nie tylko w Wieczór Sylwestrowy, ale również w karnawale 2020 r.

Realizatorzy:

Inscenizacją zajęli się gdańszczanie: Anna Fedyniak – Kołodziej (muzyk, pedagog, dyrektor przedszkola) i Grzegorz Piotr Kołodziej (artysta śpiewak, logopeda, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego) – małżeństwo, na co dzień rodzice trójki dzieci, a teraz debiutujący w roli reżyserów, twórcy i pomysłodawcy spektaklu.

Wykonawcy:

W naszym spektaklu zagrają tylko artyści trójmiejscy z czego jesteśmy bardzo dumni. Ci doświadczeni wykonawcy, doskonale wyczuwający scenę i rozumiejący gusta publiczności, są gwarancją wysokiego poziomu przedstawienia.

Barbara Lewicka – sopran, w tytułowej roli Sylvy Varescu.

Przemek Radziszewski- tenor, jako Edwin

Magdalena Chmielecka – sopran, jako Stasi

Grzegorz Piotr Kołodziej – baryton, jako Boni

Marcin Miloch – baryton, jako Feri

Anna Kociarz - jako Księżna

Maciej Konopiński – jako Książę

Nad całością przedstawienia czuwać będzie doświadczona, młoda, energiczna dyrygentka Sylwia Janiak – Kobylińska wraz z dwudziestoosobową orkiestrą. Muzyka w nowej aranżacji wprowadzi Państwa w klimat lat dwudziestych i trzydziestych XX w.

Podziwiać będzie można również tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca JANTAR  UG, którzy za sprawą dwóch młodych choreografek – Natalii Bartosz i Małgorzaty Krzaczyńskiej, wprowadzą widzów w taneczny nastrój za sprawą węgierskich rytmów czardasza i walca.

Gdzie kupić bilety:

Portal eBilet

Sala Teatralna NOT, ul. Rajska 6

Informacje o spektaklach na Trojmiasto.pl :

Biuro Promocji UG