Biblioteka Profesora Jerzego Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W dniu urodzin Williama Szekspira -  uroczyście otwarta została Biblioteka Prof. Jerzego Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Księgozbiór liczy ok. 3200 woluminów o interdyscyplinarnym charakterze.

- Jest to biblioteka humanistyczna w najpełniejszym rozumieniu tego słowa – reprezentuje bowiem "renesansową skłonność" jej właściciela do łączenia wielu aspektów rzeczywistości, dialogu rozmaitych dziedzin nauki oraz korespondencji sztuk - informują organizatorzy. - Do czytelni zapraszamy teatrologów, historyków i historyków sztuki, literaturoznawców, filozofów, studentów kierunków humanistycznych i artystycznych, ale także badaczy historii regionu oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zapoznać się z bogatym  wszechstronnym dorobkiem Profesora Jerzego Limona oraz jego literackim światem.

Ex-Libris of prof. Jerzey Limon

Biblioteka znajduje się w przestrzeni, gdzie od 1635 roku istniała Szkoła Fechtunku – co potwierdziły wykopaliska archeologiczne i badania dendrochronologiczne. Był to pierwszy teatr publiczny w Polsce i funkcjonował w Gdańsku przez blisko 200 lat, goszcząc m.in. aktorów angielskich. Dokonując wyboru lektury ze zbiorów Profesora Jerzego Limona, będziemy mieli okazję podziwiać pięknie wyeksponowane, autentyczne drewniane fragmenty Szkoły Fechtunku, które stanowią symbol odbudowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Podczas uroczystości Rektor UG prof. Piotr Stepnowski wręczył Dyrektor GTS Agacie Grędzie ekslibris Profesora:

- Otwarcie Biblioteki Prof. Jerzego Limona w Teatrze Szekspirowskim jest wspaniałą i piękną inicjatywą, którą chcielibyśmy uczcić drobnym prezentem od Uniwersytetu Gdańskiego. Skoro zaś chodzi o Bibliotekę i przez lata zbierane cenne zbiory Profesora Limona, w tym wiele książek jego autorstwa, najwłaściwszym podarunkiem będzie ekslibris - mówił Rektor. -  Ekslibris jest szlachetną formą oznaczenia własności książki. Z pewnością ma on w warstwie graficznej wskazywać na to, co bliskie właścicielowi. Zadanie to powierzano artystom, a sztuką wykonywania ekslibrisów zajmowali się tak wielcy mistrzowie. W Gdańsku autorem wielu znakomitych ekslibrisów jest artysta grafik od lat związany z Uniwersytetem Gdańskim – Andrzej Taranek. Dlatego poprosiłem Andrzeja Taranka  o wykonanie ekslibrisu Profesora Jerzego Limona. Został on wykonany techniką linorytu, a pierwszy egzemplarz tej pracy, odbitej na bibułce japońskiej, numerowany i sygnowany przez artystę chciałbym złożyć w darze Bibliotece Profesora Jerzego Limona.

Jak dodał Rektor kolejny numerowany egzemplarz tego ekslibrisu będzie eksponowany wśród prac z kolekcji szekspirowskiej Jerzego Limona na wystawie Gdańskie ślady Szekspira: Chodowiecki & Limon, którą organizujemy na Uniwersytecie Gdańskim w ramach wspólnego z Teatrem Szekspirowskim cyklu „Jerzy Limon: Inspiracje – Dialog – Polemika”.

Podczas otwarcia odbyła się również promocja książki prof. Jerzego Limona pt. „Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)” wydanej przez Słowo/Obraz/Terytoria. Publikacja to bogato ilustrowany, wnikliwy esej, pokazujący, że grzech stanowi siłę napędową wszystkich głównych postaci szekspirowskich, zarówno w komediach, jak i tragediach. Wyselekcjonowane fragmenty dramatów, w których obecność grzechów głównych jest bardzo wyraźna, autor zestawia z ikonografią epoki, głównie niderlandzką.

Księgozbiór w GTS nie ma podziału językowego, składa się przede wszystkim z pozycji polsko- i anglojęzycznych, choć znajdziemy w nim również woluminy w języku niemieckim, rosyjskim czy greckim.

Ze względu na unikatowość wielu egzemplarzy nie będzie możliwości wypożyczania książek, do dyspozycji odwiedzających osób pozostaje jednak komfortowo zaprojektowana czytelnia, czynna od wtorku do czwartku w godzinach 14:00-18:00. Dyrektorka Teatru, Pani Agata Grenda szczególnie gorąco zaprasza do korzystania z biblioteki studentów i wykładowców z Uniwersytetu Gdańskiego.  

Uniwersytet Gdański razem z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Fundacją Theatrum Gedanense organizuje w dniach 24 – 28 maja br. Cykl wydarzeń poświęconych pamięci profesora pt. Jerzy Limon – Inspiracja – Dialog – Polemika.  Jednym z punktów programu jest nadanie imienia Profesora Sali Teatralnej w budynku Neofilologii.

 Fundatorem Biblioteki Prof. Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, księgozbiór Profesora jest zaś darem Jego żony, Justyny Marcinkiewicz-Limon.

Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego oraz Mikołaja Żejmo.

Biblioteka w GTS
GTS