Złote Krzyże 80. Rocznicy Utworzenia Armii Krajowej dla Uniwersytetu Gdańskiego

Złote Krzyże 80. Rocznicy Utworzenia Armii Krajowej wręczyli Rektorowi prof. Piotrowi Stepnowskiemu i Prorektorowi dr hab. Arnoldowi Kłonczyńskiemu, prof. UG przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzy Grzywacz i mgr inż. Tomasz Kuplicki. Jest to wyróżnienie przyznawane instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym dla utrwalania pamięci o losach wojennych i powojennych żołnierzy Armii Krajowej.

Odznaczenia nadane zostały w uznaniu zasług dla konsekwentnych działań ze strony Uniwersytetu Gdańskiego upamiętniających działalność AK. Przedstawiciele UG biorą udział w wydarzeniach związanych z AK np. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasza uczelnia udostępniła także Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej sale na Wydziale Zarządzania do obchodów 80-lecia powstania podziemnych sił zbrojnych.

- Pamięć o bohaterach i naszej historii jest jednym z priorytetów w edukacji kolejnych pokoleń. Uniwersytet stara się wypełniać należycie tę misję. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę wiemy, jak ważna jest tożsamość narodowa - podkreśla Rektor prof. Piotr Stepnowski. 

Odznaczenia wręczał emerytowany wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Grzywacz, który był żołnierzem AK. W spotkaniu wziął udział Krystian Rubajczyk, przewodniczący NZS UG.

 

fot. Alan Stocki
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG