Trzy naukowczynie z UG laureatkami konkursu “Pomorzanki/Pomorzanina Roku”

from the left: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, dr Karolina Pierzynowska, dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG. Photo by Karol Makurat/ Zawsze Pomorze

od lewej: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, dr Karolina Pierzynowska, dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG

fot. Karol Makurat/ Zawsze Pomorze

Za skuteczną popularyzacje wiedzy na temat SARS-CoV-2 wśród mieszkańców Polski nagrodę ”Pomorzanki Roku” otrzymała prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, Kierowniczka Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów. 25 kwietnia odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetki. Kapituła Konkursu wyróżniła także dr hab. Nataszę Kosakowską-Berezecką, prof. UG, za jej działalność na rzecz równości płci (3. miejsce) oraz dr Karolinę Pierzynowską (10. miejsce) za odkrycia dotyczące genisteiny. 

Nagroda “Pomorzanki/Pomorzanina Roku” została ustanowiona przez tygodnik i portal “Zawsze Pomorze” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolnej Prasy. Patronem honorowym konkursu jest Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a partnerem gali miasto Gdańsk. W tym roku do konkursu kolegium redakcyjne, członkowie kapituły i czytelnicy zakwalifikowali 21 kandydatur.

25 kwietnia podczas gali w Teatrze Wybrzeże wręczono uhonorowano dziesięcioro kandydatek i kandydatów. Nagrodę za pierwsze miejsce otrzymała prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Czuję się bardzo uhonorowana. Szczególnie ze względu na skład kapituły konkursu, w której zasiadały bardzo zasłużone osoby. Cieszę się też, że wśród wyróżnionych znalazły się też naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego - powiedziała laureatka. 

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk jest wirusologiem z Międzyuczelnianego Wydziały Biotechnologii UG i GUMed. Podczas pandemii aktywnie brała udział w dyskusjach i rozmowach na temat SARS- CoV-2. Jednym z głównych tematów jest ostatnich wystąpień m.in. w TVN24 były szczepionki. - Spotkałam się z bardzo pozytywnym odzewem. Otrzymywałam maile od ludzi, którzy postanowili się zaszczepić po obejrzeniu mojego wystąpienia. Ta nagroda jeszcze bardziej pokazała, że moja działalność popularnonaukowa rzeczywiście miała sens - podsumowała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.  

Wybór swój członkowie kapituły konkursu uzasadnili zasługami Laureatki dla “popularyzacji wiedzy na temat koronawirusa wśród mieszkańców Polski i skuteczny język przekazu. Była częstym gościem mediów, w których dzieliła się fachową wiedzą o mechanizmie działania i rozchodzenia się wirusa”. – Życzę państwu, żebyście już nie musieli mnie oglądać ani w telewizji, ani czytać wywiadów ze mną, a przynajmniej nie z tej okazji, żeby były jakieś wirusy - powiedziała podczas przemówienia na gali prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Jednak to nie koniec dobrych wieści dla Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatką trzeciego miejsca została dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG. W ramach swojej działalności naukowej Kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju prowadzi  badania, które kwestionują stereotypy i przekonania dotyczące płci. Na Uniwersytecie Gdańskim prof. Natasza Kosakowska-Berezecka jest także odpowiedzialna za wdrażanie Planu Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn. 

-To bardzo ważne wyróżnienie z trzech powodów - po pierwsze jest to nagroda dla świata nauki i docenienie naszej pracy w dziedzinie badań społecznych wspierających innowacje społeczne i wdrażanie standardów równego traktowania. Po drugie wśród tegorocznych nagrodzonych osób znalazło pięć Pomorzanek i pięciu Pomorzan - kapituła konkursu doceniła zarówno kobiety, jak i mężczyzn - i jest to wyraźna zmiana, ponieważ do tej pory najczęściej wśród osób nagradzanych byli mężczyźni. Po trzecie niezmiernie się cieszę, że w tak szacownym gronie znalazły się  3 naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego - w tym tytuł Pomorzanki 2021 otrzymała wybitna wirusolożka prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk - moc kobiet UG w nauce jest zatem wielka!- skomentowała swoje wyróżnienie prof. Natasza Kosakowska-Berezecka.

Dziesiąte miejsce w konkursie otrzymała dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii. Ostatnie lata były pełne sukcesów dla młodej biolożki. Za swoje badania nad działaniem genisteiny - jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera otrzymała m.in. nagrodę Future Science Future Star Award. Teraz za te same osiągnięcia otrzymała wyróżnienie w konkursie “Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021”.

 - Nie spodziewałam się, że zostanę wybrana. Jak usłyszałam od Redaktora Naczelnego “Zawsze Pomorze”, że jestem wśród dziesiątki najbardziej zasłużonych dla Pomorza osób na rok 2021, to była bardzo miła niespodzianka - skomentowała wydarzenie dr Karolina Pierzynowska -  Samo wyróżnienie było też przyjemną odmianą. Dotychczas dostawałam nagrody ściśle dedykowane naukowcom, a do tytułu “Pomorzanki/Pomorzanina roku” nominowani byli ludzie ze świata kultury, czy samorządowcy. Z tego co wiem byłam najmłodszą nominowaną, jednak samego stażu mam sporo. Moje badania wymagają dużo pracy, więc nawet w Boże Narodzenie czy Wielkanoc jakoś mnie zajmowały, czasami nawet spędzałam nad nimi 24 godziny na dobę. Bardzo się cieszę, że ten wysiłek został doceniony. 

Laureatom Serdecznie Gratulujemy!  

Artykuł z wynikami konkursu. 

fot. Karol Makurat/"Zawsze Pomorze"
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG